- Bo sąsiad to sąsiad, nieważne jakiego wyznania - mówi Kolorek07 w swoim najnowszym nagraniu. Tym razem z Orli. Tymi słowami podsumowuje mieszkańców tej miejscowości. W zgodzie żyją tu prawosławni, katolicy. Żydów już nie ma, ale pamięć o nich ciągle jest żywa, bo to też sąsiedzi.
REKLAMA
Turysta z Podlasia, Podlaski Patryk Słejzi czy też Karol Kolorek07 to lokalny influencer, który w stylizacji z lat 80. przypominających nieco Zenka lub właśnie Patric'a Swayze'a odwiedza podlaskie miejscowości i nagrywa w nich krótkie filmiki prezentujące ich klimat i atrakcje. Opowiada o nich charakterystycznie śledzikując i mówiąc nie koniecznie poprawną, aczkolwiek "swojską" polszczyzną. Niedawno odwiedził Bielsk.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Tym razem odwiedził pobliską Orlę. W spacerze po tej miejscowości towarzyszyła mu Agata Stepaniuk z Bielska.
Turysta z Podlasia zachwycał się Orlańska architekturą, drewnianymi domami. Wraz ze swoją towarzyszką wspomniał zmarłą jakiś czas temu Szeptuchę z Orli, zwaną Waleczką, do której z prośbą o pomoc i modlitwę przyjeżdżali ludzie z całego kraju, a nawet świata.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Zmarła Wiera Popławska, najbardziej znana mieszkanka Orli
Odwiedzili też najważniejsze zabytki Orli. Zatrzymując się przy remontowanej cerkwi pw. Archanioła Michała, mówili nie tylko o jej walorach historycznych, ale też zwrócili uwagę, że jej elewacja jest brązowa, a wedle tradycji świątynia z takim patronem powinna być niebieska.
W filmiku ukazali też kościół.
- Kiedyś Orla była zamieszkała przez samych prawosławnych, ale zaczęli też tu mieszkać katoliki i zbudowali kościół, żeby mieli gdzie przychodzić i modlić się - mówi Kolorek.
Kościół powstał w przebudowanym budynku dawnej szkoły.
Na chwilę zatrzymali się też przy tablicy upamiętniającej dawny dwór Radziwiłów (niemal naprzeciw mieszczącej się obok kościoła obecnej szkoły), którego fundamenty odkopano przy okazji budowy sieci gazociągowej.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Wykopaliska w Orli. Archeolodzy znaleźli fundamenty rezydencji Radziwiłłów z XVII wieku
Ustawiono tablice opisujące dwór i ogrody Radziwiłłów w Orli. Planowane są kolejne działania [FOTO]
Turysta z Podlasia nie mógł też pominąć synagogi i cmentarza żydowskiego.
To właśnie tu zwrócił uwagę, że mieszkańcy Orli wszystkich sąsiadów niezależnie od wyznania traktują, jak sąsiadów.
- Bo sąsiad, to sąsiad - dodaje Agata Stepaniuk.
Podkreślali, że mieszkańcy Orli pamiętają nawet o sąsiadach, których już nie ma. Na cmentarzu żydowskim ustawili świecznik w kształcie minory oraz upamiętniający to miejsce kamień, na którym w kilku językach napisano "Sąsiedzi".
O tym nie mówili, ale w Orli od lat w każdą rocznicę zagłady orlańskich Żydów odbywa się marsz pamięci. Organizowane są także liczne wydarzenia kulturalne nawiązujące do kultury żydowskiej. Lokalni działacze, władze samorządowe i Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego starają się też o remont synagogi. Żydzi przed wojną stanowili większość mieszkańców Orli.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Mieszkańcy Orli uczcili pamięć pomordowanych Żydów. W 81. rocznicę ich zagłady [FOTO, WIDEO]
Koncerty, wykłady, spotkania i wystawy. Szalom! Mimo wszystko koło synagogi w Orli [FOTO, WIDEO]
Synagoga w Orli otrzymała dotację na ratowanie zabytków. Cerkwie w Orli i Szczytach także
Nie w tym filmie, ale Kolorek07 spotkał się też z Zenkiem Martyniukiem, który pochodzi z gminy Orla. Dokładniej z Gredel.
Kolorek wystąpił w najnowszym sentymentalnym teledysku Zenka.
(azda)