W miniony czwartek, 5 stycznia w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Brańsku odbyło się posiedzenie Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta Brańsk. Zostało ono zwołane z powodu skargi na pracę burmistrza Eugeniusza Koczewskiego. Czy była ona uzasadniona? Zainteresowany twierdzi, że nie i może też liczyć na wsparcie członków komisji.
W połowie grudnia 2022 roku do Urzędu Miasta w Brańsku wpłynęła skarga sporządzona przez Annę Woźnicką z Łodzi. Kobieta twierdziła w niej, powołując się przepisy prawne, że miasto Brańsk, a co za tym idzie burmistrz Eugeniusz Koczewski nie pozwala na swobodny dostęp do informacji wchodzących w skład planu zagospodarowania przestrzennego i powinien to zmienić.
Pełna treść skargi:
W oficjalnej odpowiedzi burmistrza - którą w czasie posiedzenia, członkom komisji odczytała jego zastępczyni Joanna Witkowska - Eugeniusz Koczewski napisał, że skarga jest bezpodstawna i bezzasadna, ponieważ miasto nie utajniło planu zagospodarowania przestrzennego i tego typu informacje są łatwo dostępne w internecie.
Pełna treść odpowiedzi:
Na zebraniu nie brakowało głosów, że skarga na burmistrza prawdopodobnie nie była wcześniej odpowiednio przemyślana, ponieważ pisma o podobnej lub identycznej treści oraz od tego samego nadawcy trafiły także do urzędów w sąsiednich gminach, a nawet do większości polskich samorządów. Można więc zakładać tutaj użycie metody chybił-trafił, czyli, że każda gmina musi zająć stanowisko w tej sprawie, więc przynajmniej w części przypadków będzie to oznaczało przyznanie się strony zaskarżanej do faktu utajnienia szczegółów planu zagospodarowania przestrzennego poprzez brak zapewnienia do niego ogólnej dostępności.
Tak nie było w przypadku miasta Brańsk, ponieważ - jak pisze burmistrz - osoby zainteresowane zapoznaniem się z planem zagospodarowania przestrzennego gminy miejskiej Brańsk mogą np. skorzystać z darmowych map dostępnych w internecie na portalu http://mapa.inspire-hub.pl (burmistrz w piśmie popełnił literówkę, pisząc „inspare"). Aby z nich skorzystać, nie potrzeba żadnej rejestracji, ani interakcji z urzędem.
Podczas debaty krytyczną postawę miał radny Walenty Kołoszko, który przypomniał, że w czasie marcowo-kwietniowej dyskusji nad studium do planu zagospodarowania przestrzennego część mieszkańców Brańska kierowała pod adresem władz miasta pretensje o nienależyte informowanie właścicieli o swoich zamierzeniach w kwestii przyszłego przeznaczenia gruntów oraz brak konsultacji społecznych w tej sprawie.
CZYTAJ TEŻ:
Stąd też przy temacie uchwalonego już planu, który pojawił się wskutek wspomnianej skargi, radny również nie ukrywał swojego ograniczonego zaufania do władz miasta. Należy dodać, że burzliwa wiosenna dyskusja sprawiła, że Kołoszko - wybrany z komitetu burmistrza - od tego momentu coraz częściej sytuuje się w opozycji do władz miasta, nierzadko głosując odmiennie niż radni koalicyjni. Tak było np. podczas niedawnego uchwalenia budżetu miasta na 2023 rok, gdy jako jeden z dwóch radnych wstrzymał się od głosu (pozostali byli „za").
Większość członków komisji przychyliło się do wyjaśnień burmistrza, opiniując skargę negatywnie. Temat ten powróci podczas najbliższej sesji rady miasta Brańsk i zostanie poddany głosowaniu wszystkich radnych.
Podczas posiedzenia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta Brańsk poruszono także temat rozpoczętej w tym tygodniu przebudowy kilku brańskich ulic. Pierwsza na tapet została wzięta ul. Ogrodowa, o czym napiszemy w jednym z kolejnych artykułów.
(kp)