Jak swoich wychowanków i młodzieżowców promują kluby z podlaskiej okręgówki? Która z pobliskich drużyn ma najwięcej talentów? Dziś sprawdzamy klasyfikację Pro Junior System w tej klasie rozgrywkowej.
REKLAMA
Polscy kibice często krytycznie oceniają poczynania transferowe swoich klubów. Psioczą na sztaby szkoleniowe i dyrektorów sportowych sprowadzających przeciętnych zagranicznych piłkarzy, pytając jednocześnie, czy nie ma w blisko czterdziestomilionowym kraju utalentowanych młodych zawodników w niższych ligach?
Zajrzyjmy więc do składów klubów z miejscowości położonych niedaleko Bielska, by sprawdzić, jakie kryją skarby.
Kasa za młodość
Pomoże nam w tym prowadzona przez PZPN klasyfikacja Pro Junior System.
- Pro Junior System to program Polskiego Związku Piłki Nożnej, którego celem jest promowanie i wspieranie jakości szkolenia w klubach poprzez premiowanie występów młodzieżowców, a w szczególności wychowanków, w rozgrywkach seniorów — wyjaśnia związek.
Pisaliśmy już o sukcesie czwartoligowego Tura, który w minionym sezonie upiekł dwie pieczenie przy jednym ogniu: zajął bardzo wysokie drugie miejsce w tabeli IV ligi, a jednocześnie skutecznie ogrywał młodzież i uplasował się na piątej pozycji w klasyfikacji PJS swoich rozgrywek, zgarniając nagrodę w wysokości 5 tysięcy złotych.
CZYTAJ WIĘCEJ: Bielski Tur ogrywał w IV lidze młodzież i został za to nagrodzony przez PZPN
W innym materiale wspominaliśmy o niektórych talentach biegających po boiskach naszej "południowej" grupy klasy A.
CZYTAJ WIĘCEJ: To była wiosna Pioniera! Podsumowanie sezonu w klasie A
Dzisiaj przyszedł czas, by przyjrzeć się drużynom z podlaskiej klasy okręgowej. W niej klasyfikację Pro Junior System wygrała bardzo odmłodzona drużyna Hetmana Białystok, którego trenerem był wybitny piłkarz białostockiej Jagiellonii i reprezentant Polski Jacek Bayer, kilka lat temu asystujący Pawłowi Bierżynowi w trzecioligowym Turze.
Jednak najbardziej zauważalnym zawodnikiem Hetmana był 19-letni... Białorusin Mikita Zatouka. Na dodatek młody Hetman notował bardzo słabe wyniki, zajął ostatnie miejsce w tabeli i z hukiem spadł do klasy A. W związku z tym nie dostał też głównej nagrody w PJS, która przypadła drugiej w klasyfikacji — Pogoni Łapy.
W Łapach chów własny
Klub z Łap nie dość, że w efektownym stylu wybronił się przed spadkiem, to jednocześnie wzbogacił o niebagatelną sumę 9 tysięcy złotych. I ta nagroda była w pełni zasłużona, gdy spojrzy się na skład zespołu. Oczywiście, pierwsze skrzypce grali piłkarze doświadczeni: 28-letni obrońca Bartłomiej Rydzewski, 30-letni rozgrywający Piotr Hryniuk, 33-letni grający trener Łukasz Kul i przede wszystkim 27-letni superstrzelec Patryk Stypułkowski, który zimą wrócił do Pogoni po kilkuletnim okresie współliderowania bielskiemu Turowi.
Jednak młodzież w Pogoni odgrywała naprawdę znaczącą rolę. I to młodzież "własnego chowu", a nie sprowadzana z białostockich szkółek.
REKLAMA
W bramce pewnie grał 17-letni Piotr Kobylarz (wg danych oficjalnego portalu "Łączy nas Piłka" rozegrał w minionym sezonie 15 meczów, ale statystyki te wydają się być niepełne), a na środku obrony zaledwie 15-letni Bartosz Topczewski (ŁnP: 16-0). Pozycję lewego obrońcy zajmował najczęściej 17-letni Sebastian Roszkowski (ŁnP: 18-0), grający zazwyczaj od pierwszego do ostatniego gwizdka. Na bokach pomocy lub w napadzie występowali 18-latkowie: Jakub (ŁnP: 15-2) i Krzysztof (ŁnP: 13-3) Kulwiccy, a najmłodszym debiutantem był kolejny 15-latek Kamil Kropiewnicki (ŁnP: 9-1).
Ciekawych nazwisk w Łapach jest zresztą więcej i z zainteresowaniem będziemy obserwować, jak drużyna dowodzona przez "Stypułka" będzie radziła sobie w kolejnym sezonie okręgówki.
Pisklęta z Bocianiego Gniazda
Kolejne miejsce w klasyfikacji PJS zajęły: Sparta Augustów (7 tysięcy złotych nagrody) i Piast Białystok (4 tysiące). A na wysokiej piątej pozycji, ale już niepremiowanej gratyfikacją finansową, znalazł się nasz Bocian Boćki.
W minionym sezonie w zespole Bociana młodzieżowcy rozegrali ponad 10 tysięcy minut, a więc — czysto matematycznie — prawie dwukrotnie więcej, niż wymagał tego przepis. Na dodatek punkty w klasyfikacji PSJ przynosili głównie wychowankowie klubu z Bocianiego Gniazda.
Najwięcej z nich zdobył 19-letni środkowy pomocnik Paweł Bazylewski. Piłkarz, który już od 4 lat reprezentuje drużynę seniorską Bociana, rozegrał swój drugi sezon w klasie okręgowej. I zaprezentował się z bardzo dobrej strony, występując na odpowiedzianej pozycji defensywnego pomocnika, imponując licznymi odbiorami i spokojem w grze. Powrót do klasy A będzie w jego przypadku krokiem wstecz. To jeden z tych piłkarzy okręgówki, któremu warto dać szansę pokazania się na wyższym szczeblu.
Drugim punktującym wychowankiem Bociana był 17-letni skrzydłowy Sebastian Szerszeń, któremu jednak udany sezon przerwała kontuzja. Także przewlekły uraz uniemożliwił granie kolejnemu wychowankowi, 19-letniemu Kacprowi Nachile. To z kolei w pewien sposób okazało się szansą na debiut dla ciekawych 15-latków: Szymona Czmuta (pobierającego pierwsze szlify w Brylancie Bielsk Podlaski) i Ksawerego Kruszewskiego.
Solidną pozycję w środku defensywy wypracował sobie 18-letni Kacper Nazarko (wcześniej grający w drużynach młodzieżowych Brylantu, MOSiR-u Bielsk Podlaski oraz w klasie A w Iskrze Wyszki), a po blisko 2 tysiące minut rozegrali boćkowscy "stranieri", czyli dwudziestolatkowie sprowadzeni z Białegostoku: bramkarz Miłosz Chojnacki i dobrze wyszkolony technicznie rozgrywający Dawid Kalinowski.
Rozczarowanie w Zabłudowie
Miejsce szóste w klasyfikacji PJS, tuż za Bocianem, zajęła Rudnia Zabłudów. Drużyna trenowana przez byłego piłkarza Tura Radosława Klepackiego, do końca walczyła o utrzymanie i cel ten osiągnęła. Ale apetyty miała znacznie większe.
- Trzeba sobie jasno powiedzieć, że taka sytuacja pod względem sportowym, jest dla osób związanych z klubem dużą porażką i rozczarowaniem. Mając kadrę taką, jak w tym sezonie, powinniśmy się bić o najwyższe cele. My walczyliśmy o uniknięcie degradacji — przyznawali działacze Rudni.
Trener Klepacki często korzystał z dwóch ofensywnych wychowanków białostockiego Talentu: 17-letniego Michała Kucharewicza i 19-letniego Euzebiusza Michałowskiego. Obaj mieli swój udział w utrzymaniu, bo Michał strzelił 4 gole i dołożył 1 asystę, a Euzebiusz pokonał bramkarza rywali sześciokrotnie i dwa razy asystował.
Najskuteczniejszymi zawodnikami Rudni okazali się jednak "dorośli" 23-letni wychowanek Sebastian Zimnoch (11 goli i 2 asysty) oraz... 38-letni grający trener Klepacki (7 goli i 4 asysty). Spośród młodzieżowców sporo czasu gry dostali też chłopcy, którzy przeszli przez szkółkę Białostockiego Ośrodka Szkolenia Piłkarskiego: 19-letni lewy pomocnik Bartłomiej Giesko (3 gole i 3 asysty), jego rówieśnik grający na lewej obronie Oskar Zieniewicz (2 gole i 1 asysta) oraz wchodzący z ławki 20-letni Filip Tarasiuk (2 gole i 1 asysta).
Białostockie asy
I na koniec zajrzyjmy do Hajnówki, gdzie grający prezes i trener Adam Langa oszczędnie korzystał z młodzieży, bo przez cały sezon bronił się przed spadkiem do klasy A. W klasyfikacji PJS Puszcza zajęła więc dopiero trzynastą pozycję (w lidze zakończyła sezon na dwunastym miejscu).
REKLAMA
Spośród młodzieżowców, najwięcej czasu gry w zespole otrzymali dwaj zawodnicy pozyskani z klubów białostockich. Z danych zaprezentowanych przez klub wynika, że 18-letni skrzydłowy Igor Jastrzębski rozegrał 2174 minuty z dorobkiem 9 goli i 1 asysty, zaś 19-letni obrońca lub pomocnik Mateusz Haponik zagrał przez 1750 minut i zaliczył 2 asysty.
Obaj robili dobre wrażenie na tle swoich klubowych kolegów. Jastrzębski to sprytny drybler, który potrafi wygrywać pojedynki z kryjącymi go rywalami, wjeżdżać w pole karne z piłką i kończyć akcje strzałem. Przydałoby mu się za to więcej waleczności i zaangażowania po stracie piłki. Z kolei Haponik imponuje warunkami fizycznymi, dobrze się ustawia i potrafi celnie dograć piłkę. Po stronie minusów jest za to jego niewielka mobilność, przez co zdarza mu się zgubić krytego rywala.
Spośród pozostałych hajnowskich młodzieżowców ponad 1000 minut rozegrał jeszcze tylko 20-letni bramkarz Gabriel Litwinowicz, a niewiele mu pod tym względem ustąpił 19-letni wychowanek Stanisław Artemiuk (981 min.). Jesienią dość regularnie grywał też 18-letni białostoczanin Dawid Zaniewski, który jednak zimą, wraz ze swoim 22-letnim bratem Mateuszem, odszedł z hajnowskiego zespołu.
Stare żubry
A kto odegrał najistotniejszą rolę w uratowaniu Puszczy przed spadkiem? Jej dorośli liderzy i w dużej mierze wychowankowie, prawdziwe hajnowskie żubry.
18 goli i 7 asyst to dorobek 33-letniego snajpera Mariusza Lasoty, zaś 6 goli i 4 asysty uzbierał wieloletni kapitan zespołu i jego mentalny dobry duch — 34-letni Andrzej Kicel. Lasota grywał zwykle na swojej pozycji środkowego napastnika, zaś Kicel "podróżował" po całym boisku w zależności od potrzeby. Przy swojej wszechstronności może on bowiem zagrać praktycznie na każdej pozycji w polu: od obrony po atak.
Także Kicel spędził najwięcej czasu na boisku — 2608 minut. Pod tym względem wyprzedził: 26-letniego środkowego obrońcę lub pomocnika Marka Klimczaka (2432 min.; 2 gole), młodego Jastrzębskiego, Lasotę (2079 min.), grającego trenera i rozgrywającego 27-letniego A. Langę (1988 min.; 3 gole i 6 asyst), młodego Haponika, doświadczonego i wszechstronnego wychowanka 29-letniego Tomasza Hudonia (1676 min.; 1 gol i 1 asysta), który tym razem grał głównie w defensywie i 32-letniego ofensywnego pomocnika lub napastnika Roberta Langę (1488 min.; 4 gole i 5 asyst).
Wiosną ważnymi zawodnikami Puszczy byli też trzej byli piłkarze Cresovii Siemiatycze: 25-letni środkowy pomocnik Robert Kellas (1080 min.; 1 asysta), 32-letni silny środkowy obrońca Mateusz Kraszewski (1035 min.; 1 asysta) i 28-letni skrzydłowy Rafał Weremczuk (1055 min.; 2 gole). Nic dziwnego, że w tej sytuacji Puszcza w klasyfikacji PJS była daleko w tyle...
Czołówka klasyfikacji Pro Junior System za sezon 2022/23 w podlaskiej klasie okręgowej
1. Hetman Białystok 29 460 pkt. (22 044 min.)
2. Pogoń Łapy 27 712 pkt. (13 856 min.)
3. Sparta Augustów 21 250 pkt. (11 722 min.)
4. Piast Białystok 16 709 pkt. (9 838 min.)
5. Bocian Boćki 13 231 pkt. (10 601 min.)
6. Rudnia Zabłudów 12 848 pkt. (8 757 min.)
(...)
13. Puszcza Hajnówka 8 290 pkt. (6 302 min.)
kolejno: miejsce w klasyfikacji, nazwa drużyny, liczba zdobytych punktów, liczba rozegranych minut przez sklasyfikowanych młodzieżowców (teoretycznie regulaminowe minimum klubu to 5 400 minut = 30 meczów po 180 minut)
Młodzieżowcy w okolicznych klubach podlaskiej klasy okręgowej:
Bocian Boćki: Paweł Bazylewski (19 lat), Miłosz Chojnacki (20, br., AP Jagiellonia Białystok), Szymon Czmut (15, Brylant Bielsk Podlaski), Szymon Falkowski (21, MOSP Białystok, Znicz Suraż), Krzysztof Górski (17), Mateusz Grodzki (20, Talent Białystok), Kacper Hryniewicki (20), Dawid Kalinowski (20, SMS Łódź, Mazur Ełk, SMS Łódź, MOSP Białystok), Ksawery Kruszewski (15), Kacper Nachiło (19), Kacper Nazarko (18, Brylant Bielsk Podlaski, Tur Bielsk Podlaski, Iskra Wyszki), Paweł Osmólski (19), Sebastian Szerszeń (17).
Pogoń Łapy: Michał Biernat (16, wych., AP Jagiellonia Białystok), Piotr Kobylarz (17, br.), Kamil Kropiewnicki (15), Jakub Kulwicki (18), Krzysztof Kulwicki (18), Hubert Łapiński (15), Bartosz Nadolny (16), Jakub Porowski (20), Sebastian Roszkowski (17), Olivier Szydłowski (15, br.), Bartosz Topczewski (15), Patryk Wasilewski (17), Kacper Wiński (19).
Puszcza Hajnówka: Stanisław Artemiuk (19), Mateusz Haponik (19, AP Jagiellonia Białystok, Włókniarz Białystok), Igor Jastrzębski (18, Legionovia Legionowo, AP Jagiellonia Białystok), Krzysztof Kołecki (17, LZS Narewka, Puszcza, Hetman Białystok, MOSP Białystok), Patryk Koźlak (20, Olimpia Zambrów), Jakub Krywoszej (17), Gabriel Litwinowicz (20, br., wych., MOSP Białystok), Dawid Zaniewski (18, MOSP Białystok, Pasja Kleosin, Włókniarz Białystok).
Rudnia Zabłudów: Bartłomiej Giesko (19, wych., MOSP Białystok), Michał Kucharewicz (17, Talent Białystok, Czarni Czarna Białostocka), Kacper Kuczyński (19), Euzebiusz Michałowski (19, Talent Białystok, Magnat Juchnowiec, Hetman Białystok, Czarni Czarna Białostocka), Filip Tarasiuk (20, wych., MOSP Białystok), Piotr Woroniecki (19, Włókniarz Białystok), Oskar Zieniewicz (19, wych., MOSP Białystok).
kolejno: nazwa drużyny, imię i nazwisko, wiek, poprzednie kluby (brak klubu oznacza wychowanka)
(jan)