Ten rok będzie dla nas trudniejszy niż poprzednie, a główną inwestycją do zrealizowania w 2021 będzie utwardzenie dróg w miejscowościach Niemyje Ząbki oraz Niemyje Jarnąty - mówi wójt gminy Rudka Marcin Gawrysiak.
Miniony 2020 rok zostanie zapamiętany w gminie Rudka przede wszystkim dzięki wygranej „Bitwie o wozy”, czyli otrzymaniu kilku nagród za najwyższą wyborczą frekwencję w województwie na czele z nowym samochodem ratowniczo-gaśniczym. Co zrobić, by rok 2021 również zapisał się pozytywnie w historii waszego samorządu?
- Rzeczywiście odchodzący 2020 rok był dla mieszkańców gminy Rudka historycznym. Dzięki ogromnej mobilizacji mieszkańców oraz druhów z jednostek OSP Rudka i OSP Koce Borowe udało się nam wygrać wóz strażacki w "Bitwie o wozy". Jeszcze raz chcę za tę mobilizację ogromnie podziękować wszystkim mieszkańcom gminy Rudka. Kolejny raz pokazaliśmy, że razem możemy więcej.
Co zrobić żeby 2021 był równie łaskawy dla gminy? No cóż z pewnością dalej musimy być razem, musimy być zintegrowani i wspólnie dążyć do rozwoju naszych gminnych miejscowości.
Ten rok będzie dla nas trudniejszy niż poprzednie, a główną inwestycją do zrealizowania w 2021 będzie utwardzenie dróg w miejscowościach Niemyje Ząbki oraz Niemyje Jarnąty. Wiem, że wiele dróg wymaga naprawy i wymiany nawierzchni - w tej dziedzinie infrastruktury drogowej od wielu lat nic się w naszych miejscowościach nie działo, ale zaczynając od inwestycji w Niemych Ząbkach i Niemyjach Jarnątach robimy w tym kierunku pierwszy krok do zmian.
Wielu mieszkańców gminy zadaje mi pytanie, dlaczego akurat tam zaczynam inwestowanie w drogi, ale odpowiedź wydaje się nasuwać sama, ponieważ są to ostatnie miejscowości w gminie z drogami żwirowymi.
W tym roku ruszamy z rewitalizacją terenów rekreacyjnych. Pod koniec 2020 roku podpisaliśmy umowę z wykonawcą firmą Usługi Transportowo-Handlowe RAFI Rafał Rudnik. Na działkach zlokalizowanych przy świetlicach wiejskich w Niemyjach Ząbkach, Kocach Borowych i Olendach mają powstać urządzenia z elementami placów zabaw i siłowni napowietrznych. Przy świetlicy w Karpiu dodatkowo zostanie wzniesiona altana wraz z wydzielonym miejscem na ognisko. Natomiast na działce gminnej w Niemyjach Nowych (obok budynku dawnej Szkoły Podstawowej) oprócz altany i miejsca na ognisko, powstanie dodatkowo boisko do piłki nożnej. Takie boisko powstanie również przy świetlicy wiejskiej w Olendach.
Niezwykle ważną inwestycją, którą zamierzamy zrealizować jest powiększenie przedszkola w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rudce o ok. 20 miejsc. Ta inwestycja jest jednak uzależniona od tego czy szkoła otrzyma dofinansowanie, na które dokumenty już zostały złożone przez dyrektora. Całkowity koszt projektu miałby wynieść 430 tys. zł. Chcielibyśmy żeby przedszkole w naszej gminie było czynne nawet do godz. 16 lub 17, co mogłoby przyciągnąć rodziców z sąsiednich gmin do powierzenia opieki nad swoimi dziećmi właśnie placówce w Rudce.
Przez Rudkę przebiega droga wojewódzka nr 681. Mówi się o jej remoncie, począwszy od pełnej zakrętów trasy z Brańska aż do końca miejscowości od strony Ciechanowca. Czy są już znane szczegóły tej inwestycji?
- W tym roku zostanie wyremontowany odcinek o długości około 1 km, biegnący przez Rudkę. Remont zakłada poszerzenie jezdni do 6 metrów oraz poszerzenie przepustu znajdującego się na wjeździe do Rudki od strony Brańska.
Urząd wójta w najmniejszej z gmin powiatu piastuje pan już od ponad dwóch lat – i to właśnie dzięki tej niezbyt wielkiej liczbie mieszkańców był pan w stanie osobiście dotrzeć w czasie kampanii wyborczej do każdej rodziny w gminie. Dzisiaj to do pana przychodzą mieszkańcy. W jakich sprawach najczęściej?
- Sprawy są naprawdę różne. Śmiało można stwierdzić, że ilu mieszkańców tyle spraw, a nawet dw, trzy razy więcej spraw niż mieszkańców. Często zdarza się, że jedna osoba przychodzi z kilkoma sprawami. Stworzone w gminie zajęcia dodatkowe w piłkę nożną czy zajęcia z tańca to pomysł, który wyszedł od ludzi. Powiększenie przedszkola to również oczekiwanie naszych mieszkańców, nawet serducho na nakrętki wyszło z inicjatywy mieszkańców. Potrzeb jest bardzo wiele, spraw" na już" do realizacji jeszcze więcej. Staram się słuchać swoich mieszkańców i w miarę możliwości realizować ich oczekiwania i prośby.
Jak wygląda obecnie pańska współpraca z radą gminy? Przypomnijmy – radni wybrani z pana komitetu nie są w większości, co sugerowałoby napotkanie pewnych trudności w komunikacji na linii rada gminy – wójt.
- Oczywiście trudności są zawsze, jeżeli jest grupa ludzi o różnych poglądach. Często mówię, że zawsze możemy się spierać, a nawet czasami pokłócić, aby na końcu dojść do porozumienia i zbudować konstruktywne rozwiązanie z różnicy zdań. Zawsze podejmując decyzje, w którą stronę prowadzić inwestycje gminne i rozwój naszej gminy, musimy brać pod uwagę, gdzie dana inwestycja jest najbardziej potrzebna i do jak dużej społeczności jest adresowana. Przy niedużym budżecie poważnie musimy potraktować kwestię wydawanych środków oraz celowość spożytkowania pieniędzy.
Pod koniec roku pisaliśmy o nowym busie, jaki udało się pozyskać na rzecz gminy. Czy samochód jest już regularnie używany?
- Autobus gminny od 1 stycznia kursuje regularnie, dwa razy dziennie, od poniedziałku do piątku. Dowozi on dzieci do Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim oraz niepełnosprawne osoby dorosłe do Warsztatów Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim prowadzonych przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Jeżeli jakaś osoba niepełnosprawna z terenu gminy Rudka ma problem z dojazdem do Bielska Podlaskiego np. na badanie, do szpitala czy też na rehabilitację proszę o kontakt z Urzędem Gminy. Chętnie udzielimy pomocy w dotarciu na miejsce zgodnie z potrzebą naszego mieszkańca.
Rozmawiał: Kamil Pietraszko