REKLAMA

 

Wydarzenia i imprezy Bielsk Podlaski i powiat bielski. Wrzesień 2023

Wydarzenia i imprezy w Bielsku Podlaskim i w powiecie bielskim we wrześniu 2023 roku.

 

2 września (sobota)

VI „Piknik militarny” w Parku Aleksandra Jagiellończyka. O godzinie 13.00 swoje stoiska rozstawią m.in.: placówki wojskowe, straży granicznej, strażacy, policjanci, inspektorzy sanitarni oraz zakład ratownictwa medycznego. Obecne będą też szkoły z klasami mundurowymi, harcerze i jednostka strzelecka „Strzelec”.

O godz. 14.00 w amfiteatrze miejskim w Parku Królowej Heleny w Bielsku Podlaskim rozpoczyna się doroczny festyn „Pelargonia”, a w nim jarmark ze stoiskami ogrodniczymi i z rękodziełem artystycznym, a od godz. 15.00 – koncerty i konkursy, zaśpiewają: Karuzela, Sekcja DO, Łuna i Boćkowianki. Na zakończenie, około godziny 17.30 – koncert piosenki włoskiej w wykonaniu piosenkarza Andrei Lattariego.

Restauracja Kwarta zaprasza do swojego ogródka na placu przed ratuszem, na potańcówkę pod parasolami. Początek imprezy zaplanowano o godzinie 19:00.

Koncert w Kreatywnym Centrum Kultury w Bielsku Podlaskim. Projekt „Bahato” to spotkanie ponad granicami muzycznymi i językowymi. Będzie można posłuchać  mixu muzycznego dwóch kultur podlaskiej i latynoskiej. Początek koncertu o godzinie 21.00 w Kreatywnym przy ul. Studziwodzkiej 35a w Bielsku Podlaskim.

Na placu miejskim w Brańsku o godz. 18.00 odbędzie się Biesiada Brańska. Impreza zorganizowana przez Brańskie Koło Gospodyń „Bona". Występy: LZPiT Skowronki z Brańska, a także 15 WDH im. „Inki" w Brańsku (pieśni harcerskich) oraz zespołu EX-peryment. Odbędzie się także konkurs taneczny z

atrakcyjnymi nagrodami. 

 

3 września (niedziela)

VIII edycja Samochodowego Rajdu Bielska Podlaskiego. Rajd rozpocznie się o godzinie 10.00 honorowym startem na ulicy Mickiewicza, w centrum Bielska Sodlaskiego pod ratuszem. Rajd obejmuje trzy lokalizacje, na które składa się łącznie osiem prób sprawnościowych. Kulminacyjnym punktem rywalizacji będzie próba w centrum miasta – „STAG ratusz” (godz.14.40 i 15.50). Tutaj kibice będą mieli okazję podziwiać każdą załogę dwukrotnie.

Dożynki parafialne w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim przy ul. ks. Beszty-Borowskiego 2. Po mszy piknik. „Postaw na Rodzinę”. Wśród atrakcji przewidziano m.in. grill, bigos, animacje i dmuchańce dla dzieci, wiejskie stoły i słodkości, a także tańce przy muzyce. Wstęp wolny.

O godz. 14.00 uroczystość związana z realizacją projektu pod nazwą „Słowotwórcze Przestrzenie Biblioteki”, która odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Kazimierzowskiej 14 w Bielsku Podlaskim.

O  godz. 16.00 w Parku Królowej Heleny Białoruski Festyn Ludowy. Koncert zespołów białoruskich z Białostocczyzny oraz stoiska ze sprzedażą książek z udziałem autorów.

O godz. 18.00 w Bielskim Domu Kultury kolejne spotkanie z podróżnikiem – w ramach autorskiej serii „Kawa i Herbata” – Podróżnik Piotr Wnuk opowie o Laosie. Spotkanie ma być połączone z degustacją kawy.

W Boćkach w parku przy Urzędzie Gminy impreza pod nazwą Zakończenie Lata. Piknik zaczyna się o godz. 17.00, a na godz. 19.30 przewidziano potańcówkę.

W kościele parafialnym w Chojewie odbędzie się koncert wpisujący się w obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. W programie: autorskie utwory muzyczne Andrzeja Kołakowskiego - znanego poety, muzyka, wykładowcy, działacza opozycji w okresie PRL-u. Warstwę słowną stanowią opracowania historyczne na temat genezy, przebiegu i skutków powstania oraz wyimki z pamiętników, opisów naocznych świadków i uczestników zrywu, które zaprezentuje Dawid Malec, aktor Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Scenografię wydarzenia stanowić będą grafiki Artura Grottgera - malarza, jednego z czołowych przedstawicieli  romantyzmu w malarstwie polskim, ilustratora, rysownika, autora cyklu "kartonów" o powstaniu styczniowym.

 

4 września (poniedziałek)

Kameralny Klub Filmowy zaprasza na kolejny darmowy seans w kinie Bielskiego Domu Kultury. Tym razem będzie można obejrzeć film z 2002 roku pt. „Schmidt” z Jackiem Nicholsonem w roli głównej i w reżyserii dwukrotnego zdobywcy Oscara Alexandra Payne’a. Początek seansu zaplanowano w  o godzinie 11.00 w sali kinowej BDK-u przy ul. 3 Maja w Bielsku Podlaskim. Wstęp wolny.

 

5 września (wtorek)

Kino Bielskiego Domu Kultury zaprasza na pokazy filmowe, które odbędą się w ramach Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja”.
Seanse zaplanowano na dwa dni: wtorek 5 września i środę 6 września Będą się one rozpoczynać o godzinie 11.00 w sali kinowej BDK-u. Każdego dnia przewidziano dwa bloki krótkometrażowych filmów zaangażowanych, a każdy z tych bloków trwać będzie maksymalnie 90 minut. Wstęp wolny.

 

6 września (środa)

Muzeum Obojga Narodów zaprasza na wernisaż wystawy malarskiej pracującego w Bielsku Podlaskim artysty Piotra Kozłowskiego. Otwarcie wystawy zaplanowano o godzinie 18.00 w Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim przy ul. Adama Mickiewicza 45 w ratuszu. Wystawę będzie można oglądać do 3 października.

Kino Bielskiego Domu Kultury zaprasza na pokazy filmowe, które odbędą się w ramach Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja”.
Seanse zaplanowano na dwa dni: wtorek 5 września i środę 6 września. Będą się one rozpoczynać o godzinie 11.00 w sali kinowej BDK-u. Każdego dnia przewidziano dwa bloki krótkometrażowych filmów zaangażowanych, a każdy z tych bloków trwać będzie maksymalnie 90 minut. Wstęp wolny.

 

8 września (piątek)

21. edycja Integracyjnych Zawodów Sportowych Osób Niepełnosprawnych. Początek zawodów o godz. 12.00 na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Ziemi Bielskiej przy ul. Wojska Polskiego 78. Organizatorem zawodów jest Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Szansa” w Bielsku Podlaskim.

 

9 września (sobota)

29-lecie zespołu „Kuranty” . Uroczysty koncert obędzie się w sobotę 9 września 2023 roku w Bielskim Domu Kultury. Kuranty są męskim zespołem białoruskim, ale w swoim repertuarze, oprócz piosenek białoruskich, ma rosyjskie, ukraińskie i polskie. Zespół powstał w 2003 roku.

Miejska Biblioteka Publiczna w Bielsku Podlaskim oraz Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach zapraszają na kolejną edycję akcji „Narodowe Czytanie”. W tym roku czytelnicy będą wspólnie odkrywać piękno powieści „Nad Niemnem” autorstwa Elizy Orzeszkowej. Tegoroczna akcja odbędzie się o godzinie 10.00 w skansenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. Wstęp wolny.

Stulecie BKS Tur Bielsk Podlaski. Towarzyski mecz Jagiellonii z Turem zaplanowano na godzinę 16.00 na stadionie przy ulicy Elizy Orzeszkowej 19 w Bielsku Podlaskim. Działacze Tura zapowiadają też, że stulecie nie ograniczy się tylko do meczu, a na stadionie będzie wiele atrakcji, także dla najmłodszych fanów futbolu.

Bielski Dom Kultury zaprasza na wydarzenia zorganizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. O godzinie 11.00 w BDK zaplanowano wystawę „Ach co to był za ślub!” oraz warsztaty tkackie, haftu krzyżykowego i koronki szydełkowej. O godzinie 12.00 odbędzie się prezentacja spektaklu teatralnego o wielokulturowym Bielsku Podlaskim pt. „Na bielskim rynku” w wykonaniu chóru Wasiloczki, Teatru Seniora Retro, Wokalnego Klubu Seniora Jaryna i Zespołu Teatralnego Antrakt w ramach realizacji projektu „Na bielskim rynku – kultura daleka, a jednak bliska” współfinansowanego ze środków Województwa Podlaskiego.

40-lecie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Ziemia Bielska” w Bielsku Podlaskim. Z tej okazji przygotowano rocznicową uroczystość, która rozpocznie się o godzinie 14.00 na placu przy Domu Działkowca przy ul. Wojska Polskiego 79 w Bielsku Podlaskim. W jej trakcie przewidziano m.in.: wręczenie odznaczeń związkowych i wyróżnień, ogłoszenie wyników konkursowych na najpiękniejszą działkę, najlepsze ciasto i najlepszą nalewkę, a także części artystyczną i sportową. Całość zwieńczy wspólny posiłek i zabawa przy muzyce.

 

10 września (niedziela)

Koncert rockowy „Sunday metal”, który odbędzie się o godzinie 19.00 w Bielskim Domu Kultury. Zagrają kapele: „Aterra” i „Enfer Project”. Wstęp wolny. Wydarzenie organizuje Bielska Inicjatywa Społeczna.

W  Olszewie w gminie Brańsk odbędą się uroczyste obchody 84. rocznicy Bitwy pod Olszewem, która rozegrała się w czasie wojny obronnej Polski. Na uroczystości związane z bitwa zapraszają wójt gminy Brańsk oraz wójt gminy Wyszki. O godzinie 12.00 odbędzie się msza św. za Ojczyznę, później około godz. 13.00 przy pomniku bohaterów września złożone zostaną kwiaty przez delegacje zgromadzone dnia w Olszewie, a następnie ok. 13.30 przewidziano apel poległych.

 

12 września (wtorek)

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Bielsku Podlaskim zaprasza wszystkich studentów i przyjaciół do udziału w uroczystości, która odbędzie się o godzinie 16.00 w Osiedlowym Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej w Bielsku Podlaskim przy ul. 11 Listopada 10. W jej trakcie odbędzie się podsumowanie projektu realizowanych przez uniwersytet pn. „Spotkanie z poezją” oraz prezentacja prac powstałych podczas warsztatów plastycznych, zorganizowanych w ramach finansowanego przez Miasto Bielsk Podlaski zadania publicznego pn. Senior wierzy w swoje możliwości”

 

13 września (środa)

O godz. 18.00 w Galerii Sztuki odbędzie się otwarcie wystawy tatuaży autorstwa Urszuli Sidoruk "Tuszem zrobione". Wystawa będzie czynna do 13 października, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00.

 

16 września (sobota)

Półfinał konkursu muzycznego „Rockowania 2023” odbędzie się o godzinie 12.30 w Bielskim Domu Kultury. To największy przegląd zespołów rockowych w regionie organizowany przez Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku (PIK). Do udziału zapraszane są zespoły amatorskie z województwa podlaskiego, niezwiązane kontraktem płytowym, ani inną umową wydawniczą.

Stowarzyszenie GRH im. Brygady Kawalerii "Plis" serdecznie zaprasza na uroczystości upamiętniające 84. rocznicę bitwy pod Pruszanką Starą stoczoną we wrześniu 1939 roku przez Podlaską Brygadę Kawalerii z Niemcami oraz 84. rocznicę powstania Brygady Kawalerii "Plis". Uroczystości odbędą się 16 września o godz.12.00 przy mogile poległych żołnierzy na skraju wsi Pruszanka Starą w gminie Brańsk. W programie: o godz. 12.30 - msza polowa, godz. 13.15 - apel pamięci, salwa honorowa, złożenie wiązanek, godz. 14.30 - pokaz kawaleryjski, godz. 15.00 - żołnierski poczęstunek.

 

18 września (poniedziałek)

Edukacyjny spektakl teatralny będzie można obejrzeć w Bielskim Domu Kultury. Spektakl Teatru Ludycznego będzie nosił tytuł „Syn Chama”. Rozpocznie się on o godzinie 10.00 w sali widowiskowej BDK-u przy ul. 3 Maja 2.

 

21 września (czwartek)

Bielski Dom Kultury zaprasza na stand-up. Atrakcją wieczoru będzie program pt. „Pokaz magii” w wykonaniu Daniela Midasa. Początek występu zaplanowano na godzinę 19.00 w BDK-u przy ulicy 3 Maja 2 w Bielsku Podlaskim. Wstęp płatny.

 

22 września (piątek)

VI Dni Kultury Żydowskiej „My Pamiętamy": Bielski Dom Kultury o godz. 11.00 Koncert edukacyjny dla młodzieży szkół średnich - zespół Klezmorim Trio

Gminny Ośrodek Kultury w Boćkach VI Dni Kultury Żydowskiej „My Pamiętamy. Godz. 18:00 ,,Społeczność żydowska w Boćkach"- opowieść Zbigniewa Romaniuka, godz. 18:30 - Koncert poezji żydowskiej – zespół Klezmorim Trio.

 

23 września (sobota)

VI Dni Kultury Żydowskiej „My Pamiętamy" Bielski Dom Kultury: godz. 16.00 Degustacja potraw żydowskich, godz. 16.30 Scenki rodzajowe z życia społeczności żydowskiej. Występ dzieci z SP nr. 4 im. A. Mickiewicza. Godz. 17:30 Koncert MI AMOR MI ALEGRIA - PIEŚNI ZYDÓW SEFARDYJSKICH Urszula Makosz

 

24 września (niedziela)

VI Dni Kultury Żydowskiej „My Pamiętamy" Bielski Dom Kultury: Godz. 17:30 ,,Żydowskie Księgi Pamięci" opowieść Reczko Mirosław, godz. 18.00 Koncert pieśni żydowskie ,,MAME LOSZYN" Alicja Grabowska z zespołem. Podczas Dni Kultury Żydowskiej zaprezentowany zostanie nowy „Bielski Almanach Historyczny 2023".

Dyskusyjny Klub Filmowy zaprasza na darmowy seans w kinie Bielskiego Domu Kultury. Tym razem będzie można obejrzeć amerykańską komedię obyczajową z 1994 roku pt „Clerks Sprzedawcy”. Początek seansu zaplanowano na godzinę 16.00. Wstęp wolny.

 

Kalendarium w trakcie uzupełniania

 

Opr. (ms)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

REKLAMA

Facebook

Instagram