Odrzuca ogon i ucieka - tak właśnie robi jaszczurka zwinka. Gad ten licznie występuje na Podlasiu, mimo to jest pod ochroną. Małe zwierzątka znów można obserwować po zimowej hibernacji.
Jaszczurka zwinka jest jedną z czterech gatunków jaszczurek, zamieszkujących w naszym kraju. Mimo, że jest najpopularniejsza to trafiła pod ochronę. Populacja tego gada wciąż się znacznie zmniejsza. Wpływ na to ma uprzemysłowienie i zanikanie naturalnych siedlisk.
Jak wygląda ta jaszczurka? Na całym ciele można zobaczyć ściśle przylegające łuski. Występują one również na ogonie, który odrzuca w razie zagrożenia. To przynęta dla drapieżnika. Z czasem odrasta on do pierwotnej długości, czyli jest dłuższy niż sam tułów. Jak podają Lasy Państwowe "otwory uszne znajdują się z tyłu głowy i są łatwo zauważalne. Kończyny jaszczurki są silnie umięśnione, a palce długie, zakończone pazurami. Samca można odróżnić po zielonkawym podbrzuszu, czasem nakrapianym drobnymi plamkami, podczas gdy samica ma szary lub kremowy spód ciała. Najczęściej grzbietem biegnie szeroka pręga, często przecinana drobnymi plamkami, chociaż można też spotkać osobniki bez niej. Po bokach ciała biegną jeszcze dwie pręgi z brązowo-czarnych plam".
Gady te żyją ok. 3–4 lata. Co ciekawe cały ten czas czas spędzają zazwyczaj na tym samym terenie, który zaciekle bronią. To zazwyczaj łąki, skraje lasów, ale też ogrody, wrzosowiska czy nasypu kolejowe. Wszędzie, gdzie jest ciepło, słonecznie i występuje niewielka roślinność. W ciągu dnia lubią wygrzewać się na słońcu, a noce spędzają w kryjówkach. Ich posiłki składają się z pająków, owadów oraz ślimaków. Połykają je, a większe ofiary potrząsają, a nawet uderzają nimi o ziemię.
W październiku zaczynają się hibernować, a do życia wracają najwcześniej w marcu. Zaraz po przebudzeniu rozpoczynają swój okres godowy. Samica składa od 5 do 18 jaj. Młode pojawią się na przełomie sierpnia i września i od razu będą samodzielne.
Największym zagrożeniem są dla nich ptaki drapieżne, węże, średniej wielkości ssaki i człowiek. Zróbmy więc wszystko, aby nie przeszkadzać jaszczurkom zwinkom w ich naturalnym środowisku.
bialystok.lasy.gov.pl
opr. (mb)