Od poniedziałku (3 października) do poniedziałku (10 października) brańszczanie będą mogli głosować na wybrany przez siebie projekt budżetu obywatelskiego na 2023 rok. Zapytaliśmy wnioskodawców o szczegóły zgłoszonych przez siebie inicjatyw oraz motywacje, które skłoniły ich do startu w tegorocznej edycji.
Głosować będzie można w formie elektronicznej na stronie internetowej budżetu obywatelskiego oraz w siedzibie Urzędu Miasta Brańsk w godzinach od 8:00 do 15:00 w dni robocze.
Lista projektów o charakterze majątkowym (inwestycje, zakupy inwestycyjne):
1. „Chodnik”
Opis od wnioskodawcy: Projekt dotyczy budowy chodnika łączącego ul. Stefana Wyszyńskiego z ul. Kościuszki, który ułatwi komunikację mieszkańców miasta Brańsk. Projekt swoim zakresem obejmuje ułożenie chodnika z kostki brukowej szarej gr. 6 cm na odcinku 201,6 m2 wraz z obrzeżami betonowymi szarymi gr. 6 cm. Głównym celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców miasta Brańsk.
Lokalizacja: Chodnik łączący ul. Stefana Wyszyńskiego z ul. Tadeusza Kościuszki.
Wartość projektu: 39 175 zł
Wnioskodawca – Krzysztof Święcki
Foto: Chodnik miałby powstać w miejscu ścieżki wydeptanej przy kiosku i dworcu autobusowym.
2. „Altana pokoleń na plaży – marzeniem brańskich mieszkańców i wędkarzy”
Opis od wnioskodawcy: Projekt polega na zakupie i montażu altany ogrodowej o wymiarach 915x470 cm, złożonej z dwóch stref: wypoczynkowej i rekreacyjnej, wykonanej z drewna sosnowego, impregnowanego ciśnieniowo. Całość ma być zbudowana na 27 kwadratowych słupach 14x14 cm, osadzonych w drewnianych donicach. Głównym celem projektu jest poprawa jakości życia mieszkańców miasta Brańsk, zwiększenie atrakcyjności terenu wokół zbiornika małej retencji oraz stworzenie miejsca wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców miasta Brańsk.
Lokalizacja: teren plaży przy zbiorniku retencyjnym w Brańsku
Wartość projektu: 49 900 zł
Wnioskodawca – Piotr Sakowicz
Komentarz wnioskodawcy:
- Tytuł naszego projektu chyba wyjaśnia wszystko - zbiornik retencyjny jest przeznaczony zarówno dla osób, które chcą przebywać nad wodą, odpocząć na plaży jak i dla wędkujących tam członków brańskiego koła PZW. Podobnie będzie z altaną - chcemy by mogli korzystać z niej wszyscy, niezależnie od powodów udania się pod daszek. Dla jednych będzie to miejsce spotkań ze znajomymi, dla innych budynek, w którym będzie można schronić się przed deszczem czy upałem. Jak wiemy, teren przy zbiorniku wodnym czeka na zagospodarowanie - mamy nadzieję, że zwycięstwo naszego projektu da bodziec do rozpoczęcia szeregu działań mających na celu upiększanie terenu przy brańskim akwenie. Prosimy o głosy mieszkańców.
Wizualizacja projektu:
3. „Zagospodarowanie terenu Zamczyska”
Projekt polega na zakupie i zamontowaniu: tablicy informacyjnej LED (tablica będzie zawierała informacje dotyczące grodziska w Brańsku), oświetlenia solarnego (12 szt.) oraz ławek parkowych (8 szt.). Głównym celem projektu jest aktywizacja mieszkańców miasta Brańsk. Projekt będzie miał również charakter rekreacyjny.
Lokalizacja: działka nr 2058
Wartość projektu: 49 834
Wnioskodawca – Paweł Buśko
Komentarz wnioskodawcy:
- Uważam że pora zadbać o takie miejsce którym jest "Zamczysko". Wielu mieszkańcom to miejsce jest bliskie sercu. To tam odbywały się różne imprezy, tam spotykali się znajomi. To praktycznie jedyne miejsce w Brańsku, gdzie dzieci zimą mogły pozjeżdżać na sankach. Przez ostatnie lata jakoś o "Zamczysku" zapomniano. Chodzę tam często na spacer z psem. Żal patrzeć na to, co zostało z tamtych lat.
Postanowiłem złożyć projekt w ramach budżetu obywatelskiego pt. "Zagospodarowanie terenu Zamczyska". Projekt ten polega na zamontowaniu lamp solarnych, które będą w większości usytuowane w miejscu istniejących starych lamp. Jedna latarnia będzie ustawiona przed kładką ze względów bezpieczeństwa. Za kładką, po lewej stronie będzie postawiona tablica informacyjna z notą historyczną tego miejsca. Będzie ona podświetlona solarnie. Obok latarni będą znajdować się ławeczki parkowe. Będzie to super miejsce do spędzania wolnego czasu. Myślę że skorzystają z tego rodzice z dziećmi, zakochane pary, znajomi. Teren będzie regularnie koszony i sprzątany. Na większe inwestycje niestety nie pozwala konserwator zabytków. Na początek jednak dobre i to. Myślę, że to po prostu dobry pomysł. Jak będzie? Wszystko zależy od mieszkańców. Jeśli mieszkańcy zechcą takie miejsce ożywić, to proszę o głosowanie na mój projekt. Pozdrawiam i zapraszam do głosowania.
4. „Boisko do piłki nożnej i siatkowej”
Projekt dotyczy zagospodarowania terenu poprzez budowę boiska na działce o nr geod. 2162/2 i 2163. Projekt swoim zakresem obejmuje wyznaczenie terenu pod trawiaste boiska do piłki nożnej oraz do piłki siatkowej; zakup i montaż bramek (2 szt.), piłkochwytu, zestawu do siatkówki, ławek (4 szt.) oraz lamp solarnych (6 szt.). Głównym celem projektu jest aktywizacja dzieci i młodzieży z terenu miasta Brańsk.
Lokalizacja: ul. Boćkowska, działki ewidencyjne nr 2162/1, 2163
Wartość projektu: 47 114,80 zł
Wnioskodawca – Jerzy Dąbrowski
Komentarz wnioskodawcy:
W rozmowie z nami, wnioskodawca projektu podkreślał, że miejsce to jest doskonale położone - znajduje się w bezpośredniej okolicy zbiornika retencyjnego oraz kąpieliska "Praczki". Jerzy Dąbrowski przypomniał, że teren został wyrównany w czasie trwającej kadencji samorządu, na jego wniosek (jest radnym miejskim z tego okręgu) i przy przychylności władz miasta. Dzięki takiemu przygotowaniu, dzisiaj można zagospodarować działkę jako miejsce sportu i rekreacji. Wnioskodawca sprecyzował również, że boisko do piłki nożnej ma swoim rozmiarem przypominać płytę typowego boiska "Orlik", ale odróżniać je będzie nawierzchnia - w tym przypadku naturalna, trawiasta. Piłkochwyt ma się znajdować za bramką położoną od strony rzeki.
---------------------------------------
Projekt o charakterze społeczno-kulturalnym (zadania bieżące):
1. „Zagraj ze mną”
Opis od wnioskodawcy: Projekt przewiduje zagospodarowanie terenu przy Klubie Rolnika w Brańsku poprzez zakup dwóch stołów do gier planszowych wraz z siedziskami. Jeden stół pojedynczy do gry w szachy, drugi podwójny do gry w chińczyka i w szachy. Realizacja projektu ma na celu zagospodarowanie przestrzeni publicznej tj. placu przy Klubie Rolnika w Brańsku. Głównym celem projektu jest pobudzenie kapitału społecznego, stworzenie atrakcyjnej przestrzeni publicznej oraz miejsca do rekreacji mieszkańców miasta Brańsk, w szczególności dzieci i młodzieży.
Lokalizacja: plac zabaw na ul. Binduga przy Klubie Rolnika
Wartość projektu: 10.000 zł
Wnioskodawca – Lucyna Oleksiewicz
Z racji na brak innych zgłoszonych projektów w tej kategorii, inicjatywa "Zagraj ze mną", po zaakceptowaniu przez komisję, została automatycznie przeznaczona do realizacji.
------------------------------------
Odrzucony wniosek do Budżetu Obywatelskiego 2023
1. „OSP ratuje życie”
Opis od wnioskodawcy: Projekt ma na celu przeprowadzenie remontu pomieszczeń szatni i garażu. Projekt nie został zakwalifikowany do głosowania, gdyż zespół opiniodawczy jednogłośnie stwierdził, że nie ma on charakteru powszechnego, z którego mogą korzystać wszyscy mieszkańcy miasta.
Lokalizacja: remiza OSP (strażnica)
Wartość projektu: 49 895,07 zł
Wnioskodawcy: Agata Puchalska
Wynik odwołania: Podtrzymano ocenę negatywną. Projekt niedopuszczony do głosowania.
Uzasadnienie oceny:
- Po ponownej ocenie wniosku Komisja podtrzymała swoje stanowisko, iż projekt nie mam charakteru powszechnego i nie mogą korzystać z niego wszyscy mieszkańcy Miasta Brańsk. Ponadto wskazany przez projektodawczynię zakres prac opisanych we wniosku dotyczy bieżących napraw i remontów, które mogą być wykonane sposobem gospodarczym przez pracowników Urzędu oraz zadeklarowanym we wniosku zaangażowaniu członków OSP.
Zarząd OSP może swoje potrzeby zgłosić do projektu budżetu o zabezpieczenie środków na remont wskazanych pomieszczeń w budżecie miasta Brańsk na 2023 r.
podpisano: Joanna Witkowska - przewodnicząca Zespołu
CZYTAJ TEŻ:
(kp)