W niedzielę Boćki miały aż kilka okazji do świętowania. Oprócz tego, że była niedziela, to obchodzono także imponujący jubileusz 115-lecia. Przy remizie odbyło się też Spotkanie z Produktem Lokalnym zorganizowane przez Instytut Społeczny Pactum. Partnerem strategicznym jest Województwo Podlaskie.
Atrakcji nie brakowało, ale pogoda nie dopisała. Było wietrznie i deszczowo.
REKLAMA
Jednak pogoda strażakom nie straszna. W końcu w Boćkach już od 115 lat w różnych warunkach pogodowych pomagają mieszkańcom. W niedzielę od samego rana uczestniczyli w zawodach strażackich. W konkurencjach uczestniczyli strażacy z Bociek, ale też z innych jednostek OSP na terenie gminy. 115-letnie doświadczenie zrobiło swoje. Zawody wygrali strażacy z Bociek. A dziewczęca drużyna z Bociek była dosłownie bezkonkurencyjna. Tylko ona jedna reprezentowała płeć piękną w zawodach.
Po zawodach przyszedł czas na wręczenie nagród, ale też odznaczeń dla strażaków. W uroczystości wzięli udział nie tylko strażacy, ale też ich rodziny, bliscy. Odznaczenia wręczali przedstawiciele władz OSP, a także zaszczytni goście. A tych było wielu. Dwoje wicewojewodów, Ewa Kulikowska i Paweł Krutul, wójt Dorota Kędra- Ptaszyńska oraz komendant Komendy Powiatowej PSP mł. bryg. Wojciech Kusznerko oraz przedstawiciele innych służb mundurowych.
Nie mogło też zabraknąć Stanisława Derehajły, wieloletniego członka OSP, byłego wójta, wicemarszałka, a obecnie radnego wojewódzkiego. Na uroczystości reprezentował on władze województwa.
Były przemówienia i jubileuszowy tort.
REKLAMA
Nie samymi zmaganiami człowiek żyje. Dlatego Instytut przy wsparciu województwa podlaskiego przy okazji uroczystości zorganizowali Spotkanie Z Produktem Lokalnym. Swoje stoiska rozstawiały lokalne Koła Gospodyń Wiejskich, ale także producenci miodów, serów i innych tradycyjnych potraw.
Z tej imprezy może sporo osób wyszło mokrych i nieco zmarzniętych, ale z pewnością nikt nie wyszedł głodny.
Swoje stoiska rozstawiliby też służby mundurowe. Wojsko, policja straż graniczna. Ich reprezentanci także zrobili pokaz umiejętności i oczywiście zachęcali do wstąpienia w szeregi poszczególnych formacji.
Niestety ze względu na deszcz i wiatr nie było pokazu użycia drona straży granicznej.
Atmosfery dopełniała muzyka na żywo orkiestry dętej z Jasionówki oraz pokazy mażoretek. Jedno i drugie rozgrzewało zgromadzonych.
Ze względów pogodowych orkiestra grała pod dachem remizy. Mażoretkom chłody i deszcze były niestraszne i występowały pod gołym niebem, zachwycając publiczność swoimi akrobacjami.
Ochotnicza Straż Ogniowa została założona w Boćkach, jako agenda miejscowego Koła Łowieckiego, 29 sierpnia 1909 roku. Rejestracja sądowa nastąpiła w 1923 roku, a już w następnym została wybudowana remiza strażacka, która służyła również społeczności jako miejsce zebrań, zabaw i nawet sesji Sądu Powiatowego. Straż przed wojną wyposażona była w sikawkę ręczną z osprzętem, drabiny, beczki. Strażacy byli kompletnie umundurowani i posiadali swój sztandar. Przy straży działała drużyna samarytanek i kilkunastoosobowa orkiestra dęta. Strażacka i orkiestrowa tradycja kontynuowana była także po II wojnie światowej. Pierwsza po wojnie orkiestra dęta założona została w 1960 roku, a rok później Ochotnicza Straż Pożarna w Boćkach została wpisana do rejestru stowarzyszeń i związków Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Białymstoku.
Zdjęcia (Teresa Modzelewska, Bielsk.eu)
(Teresa Modzelewska, azda)