Podlaski Kurator Oświaty w Białymstoku odniósł się do zarzutów, które pojawiły się w mediach. Organizację i środowiska mniejszości białoruskiej sprzeciwiają się stanowisku kurator, w którym stwierdziła, ze nauczanie języka białoruskiego w tzw. liceach białoruskich nie może być obowiązkowe dla uczniów.
A stanowisko takie wydała na prośbę jednej z uczennic II LO z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce i jego rodziców.
REKLAMA
Do naszej redakcji też zgłaszali się rodzice, którzy dopytywali, czy na przykład uczniowie rezygnujący z nauki języka białoruskiego lub niezdający matury z tego przedmiotu nie muszą obawiać się tego, że nie zostanie im zaliczone ukończenie szkoły.
Z drugiej strony licea białoruskie to placówki, które z zasady mają podtrzymywać język i kulturę mniejszości białoruskiej. Stanowisko kuratora oświaty przez działaczy mniejszości białoruskiej w Poslce jest uznawane za ograniczenie tej funkcji.
Przedstawiciele mniejszości białoruskiej przygotowali nawet internetową petycję, która była wyrazem sprzeciwu wobec stanowiska kuratorium.
Pisaliśmy o tym we wcześniejszym artykule:
CZYTAJ WIĘCEJ:
Oto stanowisko kuratrora (publikujemy cała jego treść):
Komentarz Podlaskiego Kuratora Oświaty odnośnie informacji o rzekomej próbie likwidacji struktury edukacji mniejszości białoruskiej w województwie podlaskim
Odnosząc się do informacji medialnych, które pojawiły się w ostatnich dniach, informuję, że postawiony w nich zarzut rzekomej próby likwidacji struktury edukacji mniejszości białoruskiej w województwie podlaskim jest sprzeczny ze stanem faktycznym. Podlaski Kurator Oświaty, realizując ustawowy obowiązek zapisany w art. 55 ustawy Prawo oświatowe, oczekuje przestrzegania przez wszystkie szkoły podlegające nadzorowi przepisów prawa i nie prowadzi żadnej działalności wymierzonej przeciwko białoruskiej mniejszości narodowej.
Działania w II Liceum Ogólnokształcącym z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce zostały podjęte na skutek interwencji rodzica i uczennicy, którzy zwrócili się do Podlaskiego Kuratora Oświaty z prośbą o wyjaśnienie kwestii, czy złożona przez ucznia rezygnacja z nauki języka białoruskiego obliguje do zakończenia nauki w tej szkole. W udzielonej odpowiedzi Podlaski Kurator Oświaty wskazał przepisy prawa oświatowego, które obligatoryjnie obowiązują wszystkich dyrektorów szkół publicznych na terenie całego kraju.
Zgodnie z § 2 ust.1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez przedszkola, szkoły i placówki publiczne zadań umożliwiających podtrzymanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym, naukę taką organizuje się na podstawie pisemnego wniosku, złożonego w stosownym terminie, przez rodziców ucznia lub pełnoletniego ucznia.
Wniosek ten składa się na zasadzie dobrowolności, a nie obligatoryjnego nałożenia obowiązku na wszystkich uczniów. Podobnie, na podstawie pisemnego oświadczenia, złożonego w stosownym terminie, przez rodziców ucznia lub pełnoletniego ucznia, można zrezygnować z nauki języka mniejszości narodowej. Wówczas uczeń na świadectwie ukończenia szkoły nie będzie miał wpisanej końcowej oceny klasyfikacyjnej z języka mniejszości narodowej, a co za tym idzie, nie będzie on miał obowiązku przystępowania do egzaminu maturalnego z języka mniejszości narodowej jako przedmiotu obowiązkowego. Przywołane przepisy obowiązują we wszystkich szkołach z dodatkową nauką języka mniejszości narodowej.
Biorąc pod uwagę powyższe, informuję, że przepisy prawa oświatowego nie przewidują sytuacji, aby uczeń, który zrezygnował, po złożeniu we właściwym terminie oświadczenia, z nauki języka mniejszości i nauki własnej historii i kultury, był zobligowany do zakończenia nauki w szkole, do której uczęszcza.
Tymczasem dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce, wbrew obowiązującym przepisom prawa informuje rodziców i uczniów, że jeżeli uczeń chce zrezygnować z nauki języka białoruskiego to powinien jednocześnie zrezygnować z nauki w tej szkole.
Zgodnie z obowiązującym prawem oświatowym rekrutacja do nich powinna odbywać się w oparciu o zasadę powszechnej dostępności, a zapisy statutowe tych szkół nie mogą stać w sprzeczności z prawem oświatowym.
Art. 4 ust. 1 ustawy o mniejszościach narodowych stanowi, że każda osoba należąca do mniejszości ma prawo do swobodnej decyzji o traktowaniu jej jako osoby należącej bądź tez nienależącej do mniejszości, a wybór taki lub korzystanie ze związanych z tym wyborem praw nie pociąga za sobą jakichkolwiek niekorzystnych skutków. Jakiekolwiek działania dyrektorów szkół, mające na celu wpływanie na decyzję rodziców, co do udziału ucznia w nauce języka mniejszości lub rezygnacji z tej nauki są niedopuszczalne i niezgodne z przepisami prawa.
Nie jest więc prawdą, że Podlaski Kurator Oświaty, uczniom należącym do mniejszości białoruskiej na terenie województwa podlaskiego, ogranicza warunki zapewniające naukę języka białoruskiego oraz podtrzymywanie ich tożsamości narodowej. Wszystkie szkoły publiczne na terenie województwa podlaskiego na wniosek rodziców mają możliwość organizowania zajęć służących podtrzymywaniu tożsamości językowej i kulturowej uczniów należących do mniejszości narodowej poprzez organizowanie nauki języka mniejszości narodowej, nauki własnej historii i kultury oraz geografii państwa z którego obszarem kulturowym utożsamia się dana mniejszość narodowa.
Podpisano: Podlaski Kurator Oświaty Beata Pietruszka
(opr. azda)