Podczas spektaklu nie brakowało wzruszeń. U wielu młodych widzów pojawiły się nawet łzy w oczach. To bardzo dobrze! Oznacza bowiem, że uczniowie bielskich szkół potrafią okazywać uczucia i są zdolni do empatii czy tolerancji.
REKLAMA
Na scenie Bielskiego Domu Kultury wystąpił wyjątkowy Teatr z wyjątkowym spektaklem. Wystąpili aktorzy Teatru Przebudzenie, czyli dorosłe osoby niepełnosprawne z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Ostródzie. Wystawili oni spektakl "Szatnia". Oglądali go uczniowie z bielskich szkół średnich. Łącznie blisko 400 osób, czyli pełna widownia.
Organizatorem spektaklu było II Liceum Ogólnokształcące, czyli Białorusy w Bielsku i bielski aktor, reżyser teatralny Mateusz Sacharzewski. Spektakl sfinansował powiat bielski. W wydarzeniu wzięli udział burmistrz Bielska Jarosław Borowski, naczelnik wydziału oświaty starostwa powiatowego Anatol Tymiński, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz dyrektor Białorusów Andrzej Stepaniuk.
- Wzruszył mnie nie tylko spektakl, ale także reakcja młodzieży. Zwłaszcza ta cisza po spektaklu i łzy w oczach niektórych osób - mówi Ala Korszak z II LO, inicjatorka wystawienia spektaklu. - Chodziło o to, aby pokazać, że niepełnosprawność jest wokół nas, że podejście "lepiej niczego nie widzieć, albo udawać, że niepełnosprawności wokół nas nie ma" nie jest dobrym rozwiązaniem.
Bardzo budująca była też rozmowa z aktorami i twórcami spektaklu.
Jak opisują twórcy spektaklu, jest on inspirowany jest twórczością Tadeusza Kantora. Jest syntezą między tym co było, co jest i co będzie lub co może być. To zderzenie przeszłości, historii postaci z teraźniejszością, aktualnym położeniem, tzw. „byciem w niebycie”. Wrzuceni w przestrzeń, w „szatnię” pytają „co dalej?”. Spektakl to swoisty rachunek sumienia bohaterów, a jednocześnie odbiorców, stawia pytania o zasadnicze wartości i relacje międzyludzkie, o sens życia. Zatem „jak żyć, by nadal być?”. Akcji towarzyszy uczucie odrealnienia, nieważkości, a wszystko by zatrzymać widza, skłonić do refleksji nad „sztuką życia i umierania”.
Teatr Przebudzeni działa od 2003 roku. Tworzą go osoby z niepełnosprawnością intelektualną, które od lat pod okiem instruktorów przygotowują spektakle o tematyce społecznej. Teatr występował na wielu scenach w całym kraju. Zdobył też liczne nagrody.
(opr. azda)