W I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim odbyła się wczoraj uroczystość łącząca trzy - a jak się w trakcie okazało nawet cztery - okazje.
Pierwszą i najbardziej oczywistą było zbliżające się Święto Niepodległości. Drugą jubileusz 104-lecia szkoły (szkoła jest rówieśnikiem polskiej niepodległości). Trzecią okazją było poświęcenie i symboliczne odsłonięcie muralu ukazującego założyciela szkoły ks. Bronisława Zaleskiego oraz nauczycieli i uczniów jednego z jej roczników.
O czwartej okazji, a właściwie jubileuszu, poinformowała Barbara Babulewicz, prezes Fundacji Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej oraz inicjatorka powstania muralu, a także absolwentka I LO.
Znalazła ona historyczne zapisy, z których wynika, iż na plebanii w Osmoli, gdzie 7 listopada 1918 roku powstał komitet założycielski szkoły w Bielsku, powołano także pierwszą tymczasową radę powiatu, która miała zadbać o porządek i ład społeczny po wyjściu z wojsk okupacyjnych, a przed powołaniem nowych już lokalnych władz reprezentujących odrodzone państwo polskie.
- A więc także powiat ma dziś swój jubileusz - podkreśliła Barbara Babulewicz.
Cała uroczystość zaczęła się przed szkołą i widniejącym na niej muralem. Tradycyjnie zaczęła się od modlitwy odmówionej przez księży katolickiego i prawosławnego. Po niej ksiądz prałat Zbigniew Rostkowski, kanclerz kurii drohiczyńskiej, w samo południe poświęcił mural na ścianie szkoły.
Następnie m.in. wspomniany ksiądz kanclerz, burmistrz, starosta, reprezentantka marszałka województwa oraz Barbara Babulewicz jako inicjatorka powstania muralu przecięli wstęgę, dokonując symbolicznego jego odsłonięcia. Symbolicznego, bo mural można było podziwiać od czasu powstania.
Później goście oraz społeczność szkolna udali się na aulę, gdzie odbyła się akademia. Podczas występów licealiści zaprezentowali historię odzyskania niepodległości, a także historię powstania Gimnazjum, późniejszego Liceum im. Tadeusza Kościuszki. Przy okazji młodzież wykazała się talentem, wykonując pieśni patriotyczne oraz recytując wiersze. Prezentowane piosenki wykonywały uczniowskie chóry oraz solistki.
Ks. Zbigniew Rostkowski, nieco odchodząc od przewodniego tematu uroczystości, mówił o roli duchowieństwa w powstawaniu polskiego szkolnictwa - w tym oczywiście I LO w Bielsku i swoim sprzeciwie wobec wyprowadzania religii z murów szkolnych. Na koniec wyraził uznanie wobec dokonań szkoły, a także pochwalił działania Barbary Babulewicz i kierowanej przez nią Fundacji.
Starosta Sławomir Snarski mówił o tym, że bielskie szkoły były, są i będą otwarte dla wszystkich. Są też miejscem ścierania się różnych poglądów. A kształcący się w nich uczniowie nie tylko otrzymują wiedzę, ale także wychowanie, które objawia się w szacunku, solidarności, chęci współpracy i pomagania innym. Podkreślił, iż zadaniem nauczyciela jest też wskazanie tego, co dobre i odpowiedniej drogi dla młodego człowieka. Mówił też o pewnej ciągłości, jaką tworzy historia szkoły, jej założyciele, poszczególni dyrektorzy, nauczyciele i oczywiście uczniowie oraz absolwenci. W gronie wybitnych absolwentów wymienił Barbarę Babulewicz i obecnego na sali księdza dziekana Ryszarda Zalewskiego.
Barbara Babulwicz w swoim wystąpieniu opisała postaci ukazane na muralu, a za pomoc w realizacji przedsięwzięcia dziękowała twórcy, marszałkowi województwa oraz władzom samorządowym.
Na koniec wystąpił burmistrz Jarosław Borowski ze swoistą niespodzianką. Poinformował on o przekazaniu nagrody Fundacji Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej za zasługi w dziedzinie kultury. A zakres tych zasług jest bardzo szeroki. Obok muralów (Fundacja zrealizowała także mural „niepodległościowy" przy Skwerze Izabeli Branickiej) wymienić należy: Almanach historyczny, Aleję Gwiazd, ratowanie zabytkowych nagrobków na cmentarzach, Dni Kultury Żydowskiej i inne inicjatywy.
Barbara Babulewicz dziękowała za wyróżnienie i zapowiedziała, że jeszcze pewnie nie jedną inicjatywę Fundacja zrealizuje. Na koniec podziękowała młodzieży, która zapewniła piękną oprawę artystyczną i która - jak to określiła - jest kwiatem tego miasta i największym sukcesem szkoły.
Całą uroczystość zwieńczył słodki poczęstunek w postaci tortu przyozdobionego wizerunkiem muralu.
Zdjęcia z uroczystości (Bielsk.eu)
(azda)