Dzień Wszystkich Świętych, obok Bożego Narodzenia, Wniebowstąpienia, Zesłania Ducha Św., jest jedną z wielkich dat roku liturgicznego - pisze Jacques Le Goff w swej monumentalnej pracy „Kultura średniowiecznej Europy".
„To święto, ustanowione na Zachodzie przez papieża Bonifacego IV na początku VII w., przypadało początkowo na dzień 13 maja, podobnie jak i w Syrii, gdzie święto ustanowiono jeszcze w IV w. W końcu w. VIII zostało przeniesione na dzień 1 listopada, bowiem, jak notuje Złota legenda, papież osądził, że lepiej będzie święcić ten dzień święty w tej porze roku, kiedy - po ukończeniu winobrania i żniw - pielgrzymom łatwiej jest znajdować strawę" - dodaje autor.
Wierni, bliscy i przyjaciele tych, którzy odeszli, nawiedzają dziś cmentarze, wspominają zmarłych, modlą się za nich, ufając, że i oni znaleźli się wśród tych, którzy mogą oglądać oblicze Pana.
Będąc na cmentarzu warto rozejrzeć się wokół. Być może nasz wzrok padnie na opuszczoną mogiłę, gdzie warto postawić świeczkę i zmówić „Wieczne odpoczywanie".
(pb, up)
Kwesta na odnowienie nagrobków na bielskich cmentarzach:
Uroczystość Wszystkich Świętych w Bielsku Podlaskim: