REKLAMA

 

Wydarzenia i imprezy Bielsk Podlaski i powiat bielski. Wrzesień 2022

Wydarzenia i imprezy w Bielsku Podlaskim i powiecie bielskim we wrześniu 2022 roku.

 


2 września (piątek)

Kino plenerowe. Seanse rozpoczną się o godzinie 17.00 w okolicy amfiteatru miejskiego w Parku Królowej Heleny w Bielsku Podlaskim. Wstęp wolny.

 

3 września (sobota)

Miejska Biblioteka Publiczna w Bielsku Podlaskim zaprasza na doroczne „Narodowe Czytanie”, które odbędzie się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Tegoroczna edycja tego wydarzenia zaplanowana została na godzinę 11.00 w w MBP (ul. Kazimierzowskiej 14). Tym razem lekturą będą „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Białoruski Festyn Ludowy rozpocznie się o godz. 17.00 w amfiteatrze miejskim w Parku Królowej Heleny w Bielsku Podlaskim. W programie m.in.: koncert popularnych zespołów białoruskich z Białostocczyzny, stoiska ze sprzedażą książek z udziałem autorów i inne atrakcje. Organizatorami wydarzenia są: Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Białymstoku i Bielski Dom Kultury. Wydarzenie jest organizowane dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

4 września (niedziela)

Dożynki i festyn parafialny w parafii Matki Bożej z Góry Karmel. O godz. 12.00 msza św. dziękczynna za plony. Później festyn w ogrodach parafialnych. Dmuchańce, gry i zabaw, grill, popcorn i inne atrakcje.

Impreza plenerowa „Pożegnanie lata 2022”. Organizator Bielski Dom Kultury. Od godziny 16.00 w amfiteatrze miejskim w Parku Królowej Heleny wystąpią: godz. 17.00 – Revera, godz. 18.00 – Sekcja DO, godz. 19.00 – Kriso, godz. 20.00 – DJ Salis Laser Showl. Zadanie realizowane jest z budżetu obywatelskiego miasta Bielsk Podlaski.

Piknik w Parku Królowej Heleny pod nazwą "Żegnajcie wakacje z Pepco". Impreza zaczyna się o godz. 13.00, a organizują ją "Bielskie Babeczki". Będą dmuchańce za free, dzięki firmie Pepco.

 

10 września (sobota)

V edycja Dni Kultury Żydowskiej „My Pamiętamy” w Bielskim domu Kultury. Główny organizator Fundacja Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej. Dni Kultury Żydowskiej odbędą się w Bielskim Domu Kultury (ul. 3 Maja 2). W programie: godz. 13.00 – 14.00 – warsztaty pieśni żydowskich, godz. 17.30 – „Getto w Bielsku” – opowieść Zbigniewa Romaniuka, godz. 18.00 – koncert „Był sobie Sztetl” w wykonaniu zespołu Klezmorim Trio, godz. 19.00 – koncert solowy Olgi Avigail Mieleszczuk.

Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach zabrasza do biblioteki-czytelni przy ul. Sosnowej 17 w Studziwodachna na konferencję historyczną "Studziwody Siehieniewiczów" Impreza zaczyna się od godz. 12.00. W programie: Doroteusz Fionik (Studziwody): Słowo wstępne. Nieznany dokument mieszczanina bielskiego Iwana Siehieniewicza z 1532 r. ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Wileńskiego, Aleksander Naumow (Supraśl): Drukarstwo Franciszka Skoryny – między tradycją i nowatorstwem. 500 lat „Małoj Podorożnoj Kniżki”, Sergejus Temčinas (Wilno): Akatysty Franciszka Skoryny: późniejsza recepcja i przeróbki Tomasz Jaszczołt (Warszawa): Siehieniewiczowie z Podlasia, Janusz Sieheń (Warszawa): Zarys genealogii Sieheniów-Siehieniewiczów w Wielkim Księstwie Litewskim. O godz. 15.00
Bogumiła Olech (Warszawa): Szulcowie z Pawlinowa nad Nurcem, Aleksander Kiryluk (Białystok): Nowokornino - u źródeł rzeki Łoknicy, Lidia Kułażanka (Mińsk): Arcybiskup Michaił (Hołubowicz) – miński władyka, rodem z Wysokiego Litewskiego. Kanstancin Antanowicz (Mińsk): Sierhiej Pawłowicz i jego książki do nauczania religii prawosławnej. Prezentacja najnowszych wydawnictw Białoruskiego Bractwa Prawosławnego św. Trzech Męczenników Wileńskich

 

11 września (niedziela)

V edycja Dni Kultury Żydowskiej „My Pamiętamy” w Bielskim domu Kultury. Godz. 16.00 – wystawa starodruków żydowskich ze zbiorów Andrzeja Weresa, prezentacja powstawania i czytania Tory oraz degustacja potraw żydowskich, godz. 16.30 – „Wesele żydowskie” – inscenizacja w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej numer 4 im. A. Mickiewicza w Bielsku Podlaskim, godz. 17.00 – koncert „Yiddish Tango” w wykonaniu Olgi Avigail Mieleszczuk, godz. 18.30 – dyskusje i zakończenie Dni Kultury Żydowskiej.

Siódma edycja Samochodowego Rajdu Bielska Podlaskiego. Przeprowadzonych zostanie kilka prób sprawnościowych w różnych częściach miasta, w tym wieńcząca zwody próba w centrum Bielska Podlaskiego. Podsumowanie imprezy odbędzie się na scenie ustawionej na Placu Jana Pawła II, przed ratuszem. Organizatorem wydarzenia jest Automobilklub Podlaski w Białymstoku, a odbywa się ona w ramach Samochodowych Mistrzostw Białegostoku.

Studziwody. plac Siehieniewiczów. o godz. 14.00 Modlitwa przy krzyżu pamięci Siehieniewiczów, odsłonięcie „Ławeczki Siehieniewiczów”. Godz. 15.00 Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, biblioteka-czytelnia im. o. Grzegorza Sosny: referat Irena Oborska (Warszawa): Odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie wykład - opowiadanie architekta z nadnarwiańskim rodowodem, godz. 16.30 - mMuzyczne spotkanie autorskie z Romanem Arłowem, białoruskim kompozytorem, gitarzystą, poetą.

 

12 września (poniedziałek) 

Europejski Festiwal Filmowy - Integracja Ty i Ja. w Bielskim Domu Kultury. Bezpłatne seanse filmów dokumentalnych na temat integracji od godz. 18.00 w kinie BDK. 

 

14 września (środa)

Europejski Festiwal Filmowy - Integracja Ty i Ja. w Bielskim Domu Kultury. Bezpłatne seanse filmów dokumentalnych na temat integracji od godz. 18.00 w kinie BDK. 

 

16 września (piątek)

Europejski Festiwal Filmowy - Integracja Ty i Ja. w Bielskim Domu Kultury. Bezpłatne seanse filmów dokumentalnych na temat integracji od godz. 18.00 w kinie BDK. 

 

17 września (sobota)

"Tanci w kłuni" - to coroczna zabawę taneczną w koźlikowskiej stodole. Do tańca zagra tym razem suwalski skład - Chłopcy z Nowoszyszek (z jedną dziewczyną na pokładzie), który poprowadzi naukę tańców tradycyjnych z północno-wschodniej Polski i Litwy.  Impreza odbędzie sieęw sobotę 17 września w zagrodzie w Koźlikach nad Narwią. W programie, który jeszcze delikatnie może ulec zmianie przewidziano również od godz. 15.30 wystawę fotografii Magdaleny Sobczak pt. "Zastane", o godz.16.00 spotkanie śpiewacze z Marią Denisiuk z Kożyna. O godz. 17.00 odbędzie się koncert: Polesie_PL oraz Maria Denisiuk z uczennicami. Natomiast o godz. 18.00 odbędzie się potańcówka z Chłopcami z Nowoszyszek. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Organizatorem wydarzenia jest: Towarzystwo Przyjaciół Skansenu w Koźlikach, zaś partnerami: Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia i Związek Ukraińców Podlasia. Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.

Więcej informacji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

22 września (czwartek)

W Bielskim Domu Kultury odbędzie się spektakl pod tytułem „Rubinowe gody”. Poczatek spektaklu o godzinie 19.00 w sali widowiskowej Bielskiego Domu Kultury w Bielsku Podlaskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wstęp płatny.

 

30 września (piątek)

W Bielskim Domu Kultury wystąpi kabaret „Paranienormalni” z programem „Bez znieczulenia”. Występ zaplanowano na godzinę 19.00. Wstęp płatny.

 

Kalendarium w trakcie uzupełnienia

Opr. (ms)

 

REKLAMA

Facebook

Instagram