REKLAMA

Wydarzenia i imprezy Bielsk Podlaski i powiat bielski. Wrzesień 2021

Wydarzenia i imprezy w Bielsku Podlaskim i powiecie bielskim we wrześniu 2021 roku.

 

3 WRZEŚNIA (piątek)

„Z cukrzycą przy stole” - spotkanie w Bielskim Domu Kultury o godz. 18.00. W programie m.in.: warsztaty kulinarne, informacje o podstawach dietetyki i ziołolecznictwa, a także o cukrzycy i sposobach jej leczenia.

Seanse filmowe w Bielskim Domu Kultury (ul. 3 Maja 2).  Godz. 12.15 " LESSIE WRÓĆ !" Film familijny/Przygodowy ‧ 1g 40m. Godz. 14.15 i 16.15 - " PSI PATROL" Film familijny/Przygodowy 1g 30m. Godz. 18.15 - " WOJNA Z DZIADKIEM" Komedia/Film familijny. 2g 21m Godz. 20.15 " AFTER . OCAL MNIE " Romans/Drama ‧ 1g 35m od lat 15. Bilety do nabycia w dniu seansu.

 

4 WRZEŚNIA (sobota)

„Z cukrzycą przy stole” - spotkanie w Bielskim Domu Kultury o godz. 11.00. W programie m.in.: warsztaty kulinarne, informacje o podstawach dietetyki i ziołolecznictwa, a także cukrzycy i sposobach jej leczenia.

X edycja ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie” odbędzie się o godz. 12.00 na placu przed ratuszem w Bielsku Podlaskim.  Organizatorem wydarzenia jest Miejska Biblioteka Publiczna.

Bielski Dom Kultury w Bielsku Podlaskim zaprasza na imprezę plenerową „Pożegnanie lata 2021” w amfiteatrze miejskim w Parku Królowej Heleny. O godz. 17.00 – Spektakl „Zielony gil” w wykonaniu bielskiego teatru The M.A.S.K. Godz. 18.00 – koncert zespołu „Souvenir”, o godz. 19.30 – potańcówka, którą poprowadzi Didżej Mietek.

Seanse filmowe w Bielskim Domu Kultury (ul. 3 Maja 2).  Godz. 12.15 " LESSIE WRÓĆ !" Film familijny/Przygodowy ‧ 1g 40m. Godz. 14.15 i 16.15 - " PSI PATROL" Film familijny/Przygodowy 1g 30m. Godz. 18.15 - " WOJNA Z DZIADKIEM" Komedia/Film familijny. 2g 21m Godz. 20.15 " AFTER . OCAL MNIE " Romans/Drama ‧ 1g 35m od lat 15. Bilety do nabycia w dniu seansu.

 

5 WRZEŚNIA (niedziela)

VI Samochodowy Rajd Bielska Podlaskiego. Wydarzenie organizuje Automobilklub Podlaski. Start rajdu planowany jest o godzinie 10:30, a zakończenie – o godzinie 16. 15 na placu im. Jana Pawła II przed ratuszem.

Białoruski Festyn Ludowy rozpocznie się o godz. 14. w amfiteatrze miejskim w Parku Królowej Heleny w Bielsku Podlaskim. Organizatorem wydarzenia jest Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne. W programie: koncert zespołów białoruskich z Białostocczyzny oraz stoiska ze sprzedażą książek z udziałem autorów i inne atrakcje.

Gminny Ośrodek Upowszechniania Kultury w Kalnicy zaprasza na Dożynki Gminno-Parafialne. Program uroczystości: Klichy godz. 11.30 - msza w kościele parafialnym w Klichach, GOUK w Kalnicy: -13. 00 - rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, 14. - 18.  – koncerty, godz. 18. - występ Zespołu IMPULS, godz. 19. - losowanie nagród dla sołtysów z terenu Gminy Brańsk, 19.30 - występ Zespołu FORTI, godz. 20. - dyskoteka pod chmurką.

 

6 WRZEŚNIA (poniedziałek)

O godzinie 9.30 w Bielskim Domu Kultury przy ulicy 3 Maja zostanie wystawiony spektakl teatralny dla dzieci w wieku 4-10 lat pod tytułem „Witajcie w naszej bajce” .

Otwarcie wystawy autorstwa Anny Kozłowskiej „Moje Rysowanie” w Galerii Sztuki BDK (ul. 3 Maja 2).

 

7 WRZEŚNIA (wtorek)

Bielski Dom Kultury i Marek Włodzimirow zapraszają  na darmowe pokazy filmowe w ramach Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja”. Pokazy odbędą się w kinie BDK w Bielsku Podlaskim (ul 3 Maja2). Seanse o godz. 12.00 i 18.00.

 

8 WRZEŚNIA (środa)

Bielski Dom Kultury i Marek Włodzimirow zapraszają  na darmowe pokazy filmowe w ramach Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja. Pokazy odbędą się w kinie BDK w Bielsku Podlaskim (ul. 3 Maja 2). Seanse o godz. 12.00 i 18.00.

 

11 WRZEŚNIA (sobota)

W Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach (ul. Sosnowa 17) V Spotkania kulturowe. W programie: o godz. 14.00 - prezentacja książki Zoi Saczko „A koliś jak było?”; wręczenie autorce nagrody burmistrza Bielska Podlaskiego, Wykłady: Doroteusz Fionik (Studziwody): Siehieniewicze i monaster prawosławny w Supraślu – wprowadzenie, Aleksander Naumow (Supraśl): Biblijny kodeks Mateusza Dziesiątego (Supraśl 1507) ― perła piśmiennictwa cerkiewnego, rozmowa z o. Jarosławem Jóźwikiem, proboszczem cerkwi w Topilcu.

 

12 WRZEŚNIA (niedziela)

Dzielnica Studziwody, Plac Siehieniewiczów - V Spotkania kulturowe. Godz. 13.00 - wyświęcenie krzyża, pamięci Siehieniewiczów i odsłonięcie tablicy z nazwą „Plac Siehieniewiczów”. W Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach przy ul. Sosnowej 56 o godz. 14.30 Koncert kapeli folkowej „Pokrzyk” z Krakowa.

Gregorowce (gm. Orla) o godz. 17.00 Studziwody – Gregorowcom. Potańcówka z kapelą „Pokrzyk” oraz „Żemerwa”.

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej oraz burmistrz Bielska Podlaskiego zapraszają na Dni Kultury Żydowskiej w Bielsku Podlaskim. O godz. 14.00 - Amfiteatr Miejski w Parku Królowej Heleny - Bielski Tygiel Kulturowy (prezentacja elementów kultury polskiej, białoruskiej, ukraińskiej i żydowskiej). Wystawa starodruków i degustacja potraw żydowskich. Poza tym do nabycia Bielski Almanach Historyczny 2021. Godz.16.00 - Koncert zespołu Klezmorim Trio.

 

13 WRZEŚNIA (poniedziałek)

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej oraz burmistrz Bielska Podlaskiego zapraszają na Dni Kultury Żydowskiej w Bielsku Podlaskim. Godz.  11.00. Belski Dom Kultury - koncert Klezmorim Trio - prezentacja życia żydowskiego przed II wojną światową w polskich miastach i miasteczkach.

 

17 WRZEŚNIA (piątek)

W Orli odbędzie się konferencja naukowa „Co dalej z orlańską synagogą?" pod honorowym patronatem dyrektora Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Warszawie oraz wójta gminy Orla. Otwarcie konferencji zaplanowano w piątek 17 września o godz. 18.00 w budynku synagogi orlańskiej.  Wykład inauguracyjny (godz. 18.30) wygłosi prof. Wawrzyniec Konarski. Również w piątek o godz. 19.30. przewidziano wernisaż wystawy - „W chederze i szkole powszechnej".

Teatr Czrevo zaprasza na godzinę 17.00 do Bielskiego Domu Kultury na premierowe pokazy spektaklu "Brydkie kačenia" (Brzydkie kaczątko) H. Ch. Andersena. Spektakl grany jest po-svojomu w doskonałym przekładzie z duńskiego Jana Maksymiuka. Reżyseria, lalki: Łucja Grzeszczyk, występuje: Joanna Troc, muzyka na żywo: Ewa Kot.

 

18 WRZEŚNIA (sobota)

Konferencja naukowa w Orli „Co dalej z orlańską synagogą? rozpoczyna się o godz. 11.00 i potrwa do godz. 17. 50. W programie szereg ciekawych wykładów. Około godz. 20.00 w orlańskiej synagodze koncert muzyki klezmerskiej.

Europejskie Dni Dziedzictwa w Orli. W godz. 14.00-17.00 Przy jednym stole - degustacja regionalnych potraw na placu przed synagogą w Orli.

Festiwal „Pod Opieką Bogurodzicy” w Bielskim Domu Kultury (ul. 3 Maja 2).  Początek godz. 16.00 Wystąpią: 1. „Chór Bractwo” (członkowie Bractwa św. św. Cyryla i Metodego KT w Bielsku Podlaskim), 2. Chór Parafii Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu, 3. Chór Gedanum Orthodoxum Katedry św. Mikołaja w Gdańsku, 4. Chór Parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Bielsku Podlaskim. Wstęp wolny. 

W gminie Brańsk w sobotę uroczyste obchody bitwy pod Pruszanką Starą ( w sumie chodzi o już obchodzoną bitwę pod Olszewem, tylko, że inny organizator organizuje wydarzenie). O godz, 13. po mszy złożenie wieńców przy mogile poległych żołnierzy, apel pamięci i salwa honorowa. Później piknik militarny, występy zespołów oraz pokaz kawaleryjski.

 

 

19 WRZEŚNIA (niedziela)

Piknik rodzinny pod ratuszem „Dni Tradycji Obojga Narodów” pod honorowym patronatem marszałka województwa podlaskiego. Impreza odbędzie się  w godzinach 13.00 – 18.00 na placu pod ratuszem. W programie m.in.: salwa armatnia, pokazy musztry strzeleckiej i piechotnej, szermierki na szable polskie oraz mennica ręczna i stoisko historyczne z replikami broni (Komputowa Chorągiew Stefana Czarnieckiego). Poza tym „Gawęda o husarii” ilustrowana elementami uzbrojenia husarza pocztowego i pancernego (Podlaska Chorągiew Husarska) oraz występ grupy wokalnej „Ale-Babki”, degustacja potraw przygotowanych przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich, pokazy i sprzedaż rękodzieła oraz regionalnych przysmaków a także plac zabaw dla dzieci, a w nim dmuchańce, kucyki, animacje i strzelanie z łuku oraz degustacja okolicznościowego tortu.

Festiwal „Pod Opieką Bogurodzicy” w Bielskim Domu Kultury (ul. 3 Maja 2).  Początek godz. 16.00 Wystąpią: 1. Zespół Muzyki Cerkiewnej Varslavia, 2. Chór Młodzieżowy Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP, 3. Chór ANGELOS Parafii Prawosławnej św. Ducha w Białymstoku, 4. Chór Parafii Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Bielsku Podlaskim, 5. Zespół LANOK z Niepublicznego Przedszkola im. św. Młodzieńca Gabriela w Bielsku Podlaskim, 6. Chór Parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Bielsku Podlaskim. Wstęp wolny.

 

20 WRZEŚNIA (poniedziałek)

Nadleśnictwo Bielsk organizuje w Haćkach pod Bielskiem „Dzień dzikiej fauny, fory i naturalnych siedlisk”. Obchody zaczną się w świetlicy wiejskiej w Haćkach. Od godziny 9.00 będą trwały warsztaty fotograficzne. O godz. 10. przewidziano powitanie uczestników, a o godz. 1o.16 dr Dariusz Krasnodębski opowie o niewykorzystanym potencjale Rezerwatu przyrodniczo-archeologicznego w Haćkach. Od 11.00 do 12.00 będą trwały praktyczne warsztaty Klepanie kos dla każdego. Około godz. 12.00 uczestnicy wydarzenia przeniosą się na łąki , gdzie przeprowadzone zostaną zabiegi ochrony czynnej muraw kserotermicznych, czyli popularne koszenie kosami tradycyjnymi oraz zagrabianie. Nadleśnictwo zachęca do przybycia z własną kosą i spróbowania własnych sił w koszeniu muraw.

 
24 WRZEŚNIA (piątek).

Akcja Teatru Rzeźby Brygada Pigmaliona. Prezentacja działań warsztatowych, budowa pieców węgierskich i butelkowych - rozpoczęcie procesu wypalania. Plac przed synagogą w Orli godz. 16.00.

 

25 WRZEŚNIA (sobota)

O godz. 12.00 w synagodze w Orli otwarcie wystawy Czas odzyskany - wernisaż, prezentacja prac uczestników projektu. Godz. 16.00 konferencja Sztuka współczesna poza centrum, o godz. 19.00 koncert Targanescu Trio. Wstęp wolny.

Fundacja „Muzyka Cerkiewna”,  Hajnówka i Bielski Dom Kultury zapraszają na koncert Chóru Męskiego "Żurawli" (reprezentacyjnego zespołu chóralnego Związku Ukraińców w Polsce). Początek godz. 18.00 sala widowiskowa Bielskiego Domu Kultury. Wstęp wolny.

Miejska Biblioteka Publiczna w Bielsku Podlaskim zaprasza wszystkich chętnych na wspólny „Spacer śladami Izabeli Branickiej”. Rozpocznie się on w sobotnie popołudnie o godzinie 14.00 na placu przed ratuszem. Poprowadzi go Iwona Zinkiewicz, przewodniczka PTTK.

 

26 WRZEŚNIA (niedziela)

Stowarzyszenie Przyjaciół III Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego Trójka w Białymstoku zaprasza do brańskiego kościoła na koncert z cyklu Barwy muzyki - a capella i nie tylko. Koncert Bob Chillcott - A little Jazz Mass oraz utwory a capella rozpoczyna się o godz. 13.30 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Brańsku. Wstęp wolny.  Wystąpią: Chór Harmonica działający przy Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Sokołach (dyrygent Piotr Ostrowski), Chór Katedralny Carmen z Białegostoku (dyrygent Magdalena Gładkowska), Suwalski Chór Primo (dyrygent Ignacy Ołów) oraz Międzyszkolny Chór Żeński przy III LO im. K> K. Baczyńskiego w Białymstoku (dyrygent Anna Olszewska). Towarzyszyć im będzie zespół instrumentalny w składzie: Michał Kamiński (instrumenty klawiszowe), Kajetan Klimaszewski (gitara basowa), Piotr Ostrowski (gitara), Piotr Sawicki (perkusja) i Mateusz Kurkowski (saksofon).

Dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku i Dyrektor Zespołu Szkół im. Armii Krajowej w Brąńsku zapraszają na wernisaż wystawy: Brańskie skarby. Archeologiczne wędrówki w przeszłość. W programie: prelekcja I. Kryńskiego - Opowieść o skarbach, rozstrzygnięcie konkursu Na zamczysku, pokaz wypieku podpłomyków w wykonaniu pracowników Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Początek wernisażu godz. 15.00, budynek Zespołu Szkół im. Armii Krajowej w Brańsku (ul. Armii Krajowej 7).

 

29 WRZEŚNIA (środa)

Grupa artystyczna Wspólna Pasja zaprasza w środę na godz. 17.00 do Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim na wernisaż wystawy. Będzie można obejrzeć obrazy powstałe podczas pleneru malarskiego, który się odbył 5 września a zatytułowanego - Stara architektura miejska. 

 

Kalendarium w trakcie uzupełnienia

(ms)

REKLAMA

Facebook

Instagram