Wydarzenia i imprezy. Bielsk Podlaski i powiat bielski. Listopad 2019

Wydarzenia i imprezy w Bielsku Podlaskim i w powiecie bielskim. Listopad 2019.

2 LISTOPADA (sobota)

Gminne Centrum Kultury w Orli (ul. Mickiewicza 4) zaprasza na uroczystości 77. rocznicy zagłady orlańskich Żydów - Łączy nas pamięć. O godz. 17:00 - Spotkanie z Patrycją Dołowy, pisarką i popularyzatorką nauki i sztuki (Gminna Biblioteka Publiczna w Orli, nowy budynek GCK) Godz. 19:00 - Midraszowy Teatr Żydowski / Midrash Jewish Theater z Raciborza, sztuka pt. Chłopiec z zapałkami, wg opowiadania Hanny Krall, adaptacja i reżyseria Robert Urbanowski, muzyka Alterlife (sala kinowa GCK )

The MASK - Teatralny Bielsk Podlaski zaprasza na spektakl "Księżniczka na opak wywrócona", który odbędzie się o godz. 21 w Kreatywnym Centrum Kultury przy ul. Studziwodzkiej 35a w Bielsku Podlaskim.

3 LISTOPADA (niedziela)

Obchody 77. rocznicy zagłady orlańskich Żydów - Łączy nas pamięć w Orli. Godz. 12:00 - zbiórka przy Gminnym Centrum Kultury w Orli, ul. Mickiewicza 4, podsumowanie projektu „Z synagogą w tle - PAMIĘTAMY!” Godz.  12:30 - „MARSZ PAMIĘCI” na cmentarz żydowski w Orli, 13:00 – uroczystości na cmentarzu i powrót do GCK w Orli. Godz. 14:00 – spotkanie z reżyserem Jerzym Kaliną i projekcja filmu pt. Kuropatwy odleciały. Godz. 15:15 – seans fabularyzowanego filmu dokumentalnego pt. Kto napisze naszą historię w reżyserii Roberta Grossmana.

7 LISTOPADA (czwartek)

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Bielsku Podlaskim zaprasza  o godz. 17.00 na koncert "Polscy kompozytorzy w walce o niepodległość", który odbędzie się w Auli PSM przy ul. Widowskiej 4a. Wystąpią: Chór PSM w Bielsku Podlaskim, Zespół "Ad libitum", Zespół Rodzinny oraz soliści: Julia Daniło, Patryk Huczko, Maciej Kondraciuk i Oliwia Kopiec.

8 LISTOPADA (piątek)

Miejska Biblioteka Publiczna w Bielsku Podlaskim zaprasza na spotkanie "Wsie mieszczańskie: Spiczki - Widowo - Parcewo", które poprowadzi Iwona Zinkiewicz, przewodnik PTTK. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30 w siedzibie Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Kazimierzowskiej 14.

Grupa artystyczna Wspólna Pasja zaprasza na wystawę plac plenerowych i nie tylko, która odbędzie się o godz. 18.00 w Osiedlowym Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. 11 Listopada 10. Wstęp wolny.

Gminny Ośrodek Kultury i Szkoła Podstawowa w Orli zapraszają na obchody Święta Niepodległości. Początek o godz. 14.00 w Gminnym Centrum Kultury w Orli (ul. Mickiewicza 4). W programie: koncert laureatów Konkursu Pieśni Patriotycznej ze Szkoły Podstawowej w Orli oraz koncert zespołów działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Orli.

9 LISTOPADA (sobota)

Muzeum w Bielsku Podlaskim zaprasza na warsztaty rodzinne z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Warsztaty pod hasłem "Wolność w moim mieście" rozpoczną się w sobotę o godzinie 10.00 w muzeum w ratuszu przy ulicy Mickiewicza 45. Warsztaty są przeznaczone dla rodzin z dziećmi w wieku 4–12 lat. Czas trwania zajęć: około 60 minut. Liczba uczestników w grupie: 15 dzieci. Koszt: dziecko - 7 zł,  z Kartą Dużej Rodziny - 2 zł, opiekun - wstęp wolny. Informacje i zapisy: w muzeum lub telefonicznie 509 336 84

11 LISTOPADA (poniedziałek)

Bielski Dom Kultury zaprasza na Koncert dla Niepodległej z okazji 101. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wystąpią: Chór Polskiej Pieśni Narodowej oraz Studio Piosenki Fart. Początek  o godzinie 15.00 w auli I LO im. T. Kościuszki przy ul. 11 Listopada 6 w Bielsku Podlaskim. Od godz. 14.00 odbywać się będzie Piknik dla Niepodległej.

Parafia Prawosławna Zaśnięcia NMP w Bielsku Podlaskim zaprasza na warsztaty rękodzieła ludowego dla dzieci i młodzieży. Zajęcia rozpoczną się o godz. 11.00 w świetlicy parafialnej przy ulicy Mickiewicza 179.

13 LISTOPADA (środa)

Katolickie Przedszkole Niepubliczne "Karmelki" zaprasza na II Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski "Mały Patriota", który odbędzie o godzinie 10.00 na przedszkolnej auli.
Konkurs adresowany jest do dzieci 5, 6-letnich.

14 LISTOPADA (czwartek)

Muzeum w Bielsku Podlaskim (ul. Mickiewicza 45) zaprasza na wystawę "Znak Niepodległości. Pieniądz Polski 1915-1939", która odbędzie się w Muzeum w Ratuszu 14 listopada o godz. 13.00.  W 1918 r. Polska ostatecznie zrzuciła zaborcze kajdany. Jednak jeszcze zanim do tego doszło, pod każdą strzechę w kraju nad Wisłą trafił pieniądz na wskroś polski – z napisami w języku ojczystym i z wizerunkiem wspaniałego, renesansowego, białego Orła. Był to widomy znak zbliżającego się wskrzeszenia ojczyzny. Na wystawie prezentujemy przekrój monet, banknotów i bonów polskich emitowanych od 1915 roku do wybuchu II wojny światowej. Eksponowane numizmaty pochodzą z Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Wprawione oko kolekcjonera z pewnością wyłowi rzadkie i poszukiwane odmiany monet II Rzeczpospolitej, z kolei wielbicieli historii regionalnej zainteresują bony wydawane przez białostocki magistrat w 1915 roku.

Gminne Centrum Kultury w Orli  zaprasza o godz. 18.00 na występ kabaretu seniora z Bociek "Róże Jesieni" z programem pt. "Dobrze jest tym babkom"

15 LISTOPADA (piątek)

W Miejskiej Biblioteka Publicznej w Bielsku Podlaskim (ul. Kazimierzowska 14) odbędzie się III Podlaska Ukraińska Konferencja Naukowa „25-lecie odrodzenia nauczania języka ukraińskiego na Północnym Podlasiu w kontekście społeczno-kulturowym".

Gminne Centrum Kultury w Orli zaprasza o godz.17.00 na komedię "Sto tysiacz" w wykonaniu aktorów z Zori na Ukrainie. Wstęp wolny.

16 LISTOPADA (sobota)

III Podlaska Ukraińska Konferencja Naukowa „25-lecie odrodzenia nauczania języka ukraińskiego na Północnym Podlasiu w kontekście społeczno-kulturowym" w Miejskiej Biblioteka Publicznej w Bielsku Podlaskim (ul. Kazimierzowska 14) - dzień drugi.

W sobotę 16 listopada w hali Szkoły Podstawowej w Łubinie Kościelnym (gm. Bielsk Podlaski) odbędzie się pierwsza edycja „Jesiennych spotkań z muzyką”. Koncert Janusza Laskowskiego z zespołem poprzedzi występ dzieci, rodziców i nauczycieli SP w Łubinie Kościelnym - będą oni wykonywali piosenki z repertuaru gwiazdy wieczoru. Impreza rozpocznie się o godz. 19. Wstęp wolny.

17 LISTOPADA (niedziela)

Chór Polskiej Pieśni Narodowej zaprasza na Koncert dla Niepodległej z okazji 101. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę - 17 listopada o godz. 13.00 w Bazylice Narodzenia NMP i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim.

19 LISTOPADA (wtorek)

Spotkanie w Gminnym Centrum Kultury w Orli z dietetyk Panią dr Ewą Niedźwiedzką pt. "Zasady odżywiania. Walka z otyłością". Godz. 16.30. Wstęp wolny.

20 LISTOPADA (środa)

Mateusz Wasilewski opowie o swoim pobycie w Japonii podczas spotkania zorganizowanego w Bielskim Domu Kultury z cyklu "Kawa i herbata"  pod tytułem "W krainie kwitnącej wiśni". Spotkanie, rozpocznie się o godz. 19.00 w siedzibie BDK przy ulicy Kopernika 3. Wstęp wolny.

22 LISTOPADA (piątek)

Filmowe Podlasie Atakuje po raz kolejny - i ostatni w tym roku. Biblioteka Miejska w Bielsku Podlaskim zaprasza 22 listopada, czyli w piątek o godz. 18.00. Będą do obejrzenia  najnowsze produkcje twórców związanych z Podlasiem.

Podsumowanie projektów: ETNOkreacje - nowe inspiracje - Fundacja FUTURUM i ETNOpowroty - Fundacja EDM o godz.13.00 w Gminnym Centrum Kultury w Orli.

23 LISTOPADA (sobota)

Sołtys wsi Gregorowce – Alicja Żebrowska, Rada Sołecka i administrator profilu Gregorowce - Eugeniusz Siemieniuk zapraszają na otwarte spotkanie o historii i genealogii, które odbędzie się w Świetlicy Wiejskiej w Gregorowcach o godzinie 14.00. Spotkanie pod nazwą „Gregorowce i okolice – „szkice do historii”-- będzie okazją do: poznania źródeł metrykalnych, historii i tajemnic rodzin i ludzi nie tylko Gregorowiec ale także wsi sąsiednich. W programie m.in. rozmowy o rodzinach, nazwiskach i drzewach genealogicznych, o ciekawostkach i zdarzeniach na przestrzeni ostatnich 500 lat. Okazja poznania swoich przodków i ich losów, obejrzenia starych dokumentów i fotografii. Zerknięcia do metryk urodzeń i ślubów naszych prapradziadków, pradziadków i dziadków.

Na hali bielskiej "Trójki" odbędzie się Jubileusz 55-lecia Chóru Pieśni i Tańca "Wasiloczki". W programie także występy chóru "Orlanie" z Orli oraz zespołu z Białorusi.

Miejska Biblioteka Publiczna w Bielsku Podlaskim (ul. Kazimierzowska 14) zaprasza o godz. 9.00 na warsztaty rękodzieła ludowego dla seniorów.

Natomiast o godz. 11.00 w MBP (ul. Kazimierzowska 14) w Bielsku Podlaskim zaprasza na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem poświęcone będzie ono książce pod tytułem Janiny Lesiak „Wspomnienie o Cecylii, smutnej królowej”.

24 LISTOPADA (niedziela)

Od godz. 14.00 w Gminnym Centrum Kultury w Orli XXVI Prezentacje zespołów obrzędowych "Białoruski obrzęd na scenie". Wstęp wolny.

O godzinie 16.00 w sali gimnastycznej II Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania imienia Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim przy ullcy Kopernika 4 odbędzie się po raz siódmy koncert „Nasze Pieśni”. Podczas uroczystości wystąpią: uczniowie z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. św. Arcybiskupa Łukasza Wojno-Jasienieckiego w Bielsku Podlaskim (pod kierunkiem Aliny Niegierewicz i Marty Ignatowicz), zespół „Lanok” z Niepublicznego Przedszkola numer 1 imienia świętego Młodzieńca Gabriela w Bielsku Podlaskim przy ulicy Rejtana 24 (pod kierunkiem Joanny Chilkiewicz i Marty Zinkiewicz), zespół „Małanka” działający przy Bielskim Domu Kultury w Bielsku Podlaskim prowadzony przez Sergiusza Łukaszuka oraz Chór Domu Kultury Prawosławnej prowadzony przez Martę Zinkiewicz.

30 LISTOPADA (niedziela)

O godz. 17.00 w GCK w Orli zaprezentuje się Teatr THE MASK z Bielska Podlaskiego ze spektaklem "Księżniczka na opak wywrócona". Wstęp wolny.

 

Opr. (ms)

 

Kalendarium w uzupełnieniu

 

Facebook

Instagram