Wydarzenia i imprezy. Bielsk Podlaski i powiat bielski. Październik 2019

Wydarzenia i imprezy w Bielsku Podlaskim i powiecie bielskim. Październik 2019.

4 październik (piątek)

Sztuka i niepodległość wykład Joanny Tomalskiej w Muzeum w Ratuszu (ul. Mickiewicza 45). Spotkanie  będzie poświęcone sztuce, skoncentrowanie na ilustracji dążeń narodowo wyzwoleńczych polskich artystów od początku XIX w. Ilustracją będą dzieła Artura Grottgera, Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Wojciecha Kossaka i wielu wybitnych malarzy polskich XIX - XX w. Wykład odbędzie się o godz. 10.00 i 12.00. Wstęp 2 zł

W Kreatywnym Centrum Kultury przy ul. Studziwodzkiej 35A rozpoczyna się VI edycja festiwalu teatrów amatorskich DECHA. W Bielsku Podlaskim po raz kolejny powitamy trupy komediowe z różnych miejsc Polski. Zaprezentują się teatry z: Łap, Warszawy, Lublina, Radomia, Siedlec, Dębna i Krakowa. O godz 15:30 otwarcie festiwalu. Godz. 16:00 - „Bóg” Studio Teatralne im. J. Woszczerowicza, Siedlce 50’, godz. 17:25 „Niezła SztUKa” Amatorski Teatr Osób Niebanalnych ATON, Lublin 50, godz.18:45 „Dziady” Teatr Kaprys, Łapy 35', godz. 20:00 „Za Kulisami” Teatr Persyflaż, Lublin 40'

Miejska Biblioteka Publiczna w Bielsku Podlaskim 9 (ul. Kazimierzowska 14) zaprasza na spotkanie z przewodnikiem PTTK - Iwoną Zinkiewicz. Tematem rozmowy będą tzw. wsie mieszczańskie Bielska Podlaskiego: Szastały, Stryki oraz Augustowo. Ich historia oraz współczesność.  Początek spotkania godz. 17.30.

W Bielskim Domu Kultury (ul. Kopernika 3) o godz. 18.00 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu — Kawa i Herbata, czyli opowieści o podróżach. Tym razem gościem będzie — Robert Gondek: Podróżnik, fotograf i miłośnik Afryki, który odwiedził 20 afrykańskich państw. Jest też autorem wydanej w październiku 2017 roku książki/albumu fotograficznego poświęconego Afryce: "W drodze na najwyższe szczyty Afryki". Poza tym organizuje wyprawy na afrykański kontynent i uczy się języka Suahili.

5 październik (sobota)

Miejska Biblioteka Publiczna w Bielsku Podlaskim zaprasza dzieci wraz z rodzicami na wspólną zabawę podczas Nocy Bibliotek, która odbędzie się w godz. 18.00-22.00. W programie m. in.:  zabawy z książką oraz słowostwory czyli warsztaty językowo-plastyczne a także świetne familijne kino, czyli francuska ekranizacja przygód komiksowych bohaterów pt."Ptyś i Bill" (90 min.)

W Kreatywnym Centrum Kultury drugi dzień festiwalu DECHA. O godz. 12:30 - „Przekładaniec” Teatr Resursa, Radom 50', godz. 13:40 - „Eksperyment” Kompania Teatralna Mamro, Warszawa 43. godz. 14:55 „Sarenki” Teatr Bakałarz, Kraków, 70'. Godz. 16:45 - „Lekcja” Teatr Precedens 11, Warszawa 30', godz.17:45 „Dziadowskie Opowieści” Teatr KODorosły, Dębno 35, godz.18:45
„Wojna na trzecim piętrze” Teatr BezNazwy, Warszawa 50', godz.20:00 - The M.A.S.K. Księżniczka na opak wywrócona - Spektakl gościnny, pozakonkursowy

6 październk (niedziela)

O godz. 15:30 w Kreatywnym Centrum Kultury uroczyste zakończenie Festiwalu DECHA i ogłoszenie werdyktu jury.

8 październik (wtorek)

Bielski Dom Kultury zaprasza na podsumowanie Konkursu Fotograficznego "Przyroda Podlasia - moje piękne wakacje w Polsce" o nagrodę wicemarszałka województwa Stanisława Derehajły i posła na sejm RP Mieczysława Kazimierza Baszko. Podsumowanie odbędzie się o godz. 12.00 w BDK przy ul. Kopernika 3.

9 październik (środa)

O godz. 17:00 Muzeum w Ratuszu w Bielsku Podlaskim zaprasza na promocję  dwutomowej publikacji z serii Katalog zabytków sztuki w Polsce, poświęconej bielskiemu powiatowi. Katalog zabytków sztuki w Polsce to seria ukazująca się od 1951 r. wydawana przez Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk. W spotkaniu wezmą udział autorzy tomu: dr Marcin Zgliński (redaktor naczelny serii), dr hab. Zbigniew Michalczyk, dr Dorota Piramidowicz, Katarzyna Uchowicz.

11 październik (piątek)

Bielski Dom Kultury zaprasza na godz. 19.00 na rockowy koncert. Zagrają wykonawcy z Rosji (Krasnodar). Elle Driver to rosyjski projekt, który łączy w sobie napęd i melodię, mieszankę angielskich tekstów i elementów elektronicznych.

19 październik (sobota)

Opowieść o Wiśle. Zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 4-12 lat. O godz. 10:00, Muzeum w Ratuszu w Bielsku Podlaskim zaprasza na zajęcia dzieci wraz z opiekunami. W programie wspólne wykonanie kart ilustracyjnych do teatru KAMISHIBAI, opowiadających o historii Polski oraz Bielska Podlaskiego. Następnie planowane jest wystawienie sztuki. Czas trwania zajęć ok. 60 min.
Liczba uczestników w grupie: 15 osób. Koszt: 6 zł - dziecko, opiekun - wstęp wolny. Informacje i zapisy: w muzeum lub telefonicznie 509 336 841

Gra miejska pod nazwą "Poznaj swoje miasto" rozpocznie się o godz. 11.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim przy ul. Kazimierzowskiej 14. Udział w grze jest bezpłatny. Gra jest przeznaczona dla rodzin z dziećmi w wieku 7 – 12 lat. Zespoły mogą składać się z minimum 2 osób, a maksymalnie z 4 osób, w tym jedna osoba musi być pełnoletnia. Zapraszamy do udziału drużyny rodzinne, grupy znajomych. Liczba drużyn jest ograniczona. O zakwalifikowaniu się decyduje kolejność zgłoszeń. Czas trwania gry ok. 2 godz. Po zakończeniu gry w bibliotece losowanie nagród! Zgłoszenia przyjmowane są w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MBP w Bielsku Podlaskim. Bliższe informacje: tel. 8573027, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

22 październik (wtorek)

Bielski Dom Kultury zaprasza na XX Wojewódzki Konkurs Recytatorski „Trójgłos Poetycki”. Początek godz. 9.30 w budynku BDK przy ul. M. Kopernika 3.

23 październik (środa)

Bielski Dom Kultury zaprasza na XX Wojewódzki Konkurs Recytatorski „Trójgłos Poetycki”. Początek godz. 9.30 w budynku BDK przy ul. M. Kopernika 3.

24 październik (czwartek)

Bielski Dom Kultury zaprasza na XX Wojewódzki Konkurs Recytatorski „Trójgłos Poetycki”. Początek godz. 9.30 w budynku BDK przy ul. M. Kopernika 3.

Rozpoczyna się Festiwalu Kultury Ukraińskiej na Podlasiu „Podlaska Jesień”. O godz. 8.45 w przedszkolu nr 9 „Leśna Polana”, przy ul. A. Kazanowskiego 2 przedstawienie teatralne dla dzieci pt.„Kapturek. Czerwony” na podstawie bajki Charlesa Perraulta w wykonaniu aktorów Lwowskiego Teatru Lalek – reż. Rusłan Neupokojew. O godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej, przy ul. Kazimierzowskiej 14 wieczór z filmem ukraińskim. Ukraiński film dokumentalny (Ne)zabuti - reż Ołeh Krysztopa i Wołydymyr Siwko. Film przedstawia losy żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej, którzy po niepowodzeniu walk o niepodległość Ukrainy znalexli się na emigracji w Polsce.

O godz. 12.00 spektakl dla dzieci pt.„Kapturek. Czerwony” zostanie zaprezentowany w orlańskim GOK-u.

25 październik (piątek)

Festiwalu Kultury Ukraińskiej na Podlasiu „Podlaska Jesień”. O godz. 8.30 w Bielskim Domu Kultury, przy ul. M. Kopernika 3 przedstawienie teatralne dla dzieci pt.„Kapturek. Czerwony” na podstawie bajki Charlesa Perraulta w wykonaniu aktorów Lwowskiego Teatru Lalek – reż. Rusłan Neupokojew. To samo przedstawienie o godz.10.30 w Szkole Podstawowej nr4 im. A. Mickiewicza, przy ul. Mickiewicza 126.

26 październik (sobota)

O godz.15.00 Stowarzyszenie Podlaskie Kukułki zaprasza na koncert finałowy projektu „Folklor ziemi podlaskiej w tańcu, muzyce i śpiewie”. Impreza odbędzie się przy ul. Hołowieskiej 18 w Zespole Szkół nr 4 – dawniej Zespole Szkół Rolniczych. To w tej szkole członkowie stowarzyszenia stawiali pierwsze kroki na parkiecie, wspólnie koncertowali, nawiązywali przyjaźnie, wyjeżdżali na zimowiska. A wszystko to pod kierownictwem Mikołaja Turkowicza.

O godz. 16.00 w SP nr 4 im. Adama Mickiewicza, przy ul. A. Mickiewicza 126 w ramach festiwalu "Podlaska Jesień" koncert ukraińskich zespołów z Podlasia i Ukrainy: Wystąpią: Ukraiński Zespół Pieśni i Tańca „Ranok” (Bielsk Podlaski), zespół „Soneczko” z Przedszkola nr 9 „Leśna Polana” (Bielsk Podlaski), „Rodyna” (Dubiażyn), zespół folkowy „Zgarda” (Kijów), zespół z Tanecznej Szkoły „Barwinoczok” w Kijowie, kwintet instrumentalny (Kijów), zespół wokalny „Oriana” (Boryspol), kwartet męski „Sicz” (Dobrotwir k. Lwowa), kwartet męski „Kozaki Podilla” (Chmielnicki).

Prelekcja we wsi Gregorowce. Nieznana bitwa 21-27 lipca 1944. W ramach poznawania tajemnic lokalnej historii w świetlicy wejskiej we wsi Gregorowce gm. Orla) odbędzie się prelekcja i spotkanie z pisarzem, publicystą historycznym pasjonatem historii II Wojny Światowej, Robertem Wróblewskim który opowie o nieznanej trwającej tydzień (21-27 lipca 1944) bitwie pancernej w okolicy, obejmującej rejon od Kleszczel do Bielska poprzez Orlę i Boćki i oczywiście Gregorowce i wsie sąsiednie. Organizatorem spotkania są: Rada Sołecka wsi Gregorowce i administrator profilu Gregorowce na facebooku - Eugeniusz Siemieniuk.  Wstęp Wolny.

O godz.12.00 Gminny Ośrodku Kultury w Orli  realizowany będzie projekt "Z synagogą w tle - Pamiętamy".  Jest on poświęcony pamięci Żydów zamieszkujących Orlę do momentu wywiezienia ich w 1942 r. do obozu w Treblince. - Dzięki działaniom  projektowym chcemy w godny sposób uczcić pamięć dawnych mieszkańców Orli, zapoznać dzieci, młodzież oraz dorosłych z historią oraz spuścizną orlańskich Żydów oraz dzięki animacjom wykonanym, w ramach realizacji projektu, zaprezentować turystom nasze bogactwo kulturowe - podają organizatorzy.

Gminny Ośrodek Kultury w Orli zaprasza na wystawę fotografii Artura Bieńkowskiego, która odbędzie się o godz. 16.00 w Gminnym Centrum Kultury przy ul. Mickiewicza 4.
Autor zdjęć jest absolwentem Akademii Rolniczej w Lublinie i pracownikiem Stadniny Koni w Janowie Podlaskim. Jest też inicjatorem wielu imprez sportowo-kulturalnych: zawodów hipicznych, koncertów, wystaw. Mieszka w Janowie Podlaskim.

W  Gminnym Ośrodku Kultury w Orli (ul. Mickiewicza 4) w ramach Białoruskiego Festiwalu Poezji Śpiewnej "Jesień Bardów"  wystąpi Serge Bashlykevich: Śpiewak, autor piosenek, lider zespołu Leibonik, laureat nagrody Bohater roku 2014 w kategorii "Odkrycie roku w muzyce białoruskiej". Poczatek koncertu godz.17.00

30 październik (środa)

Środy dla seniorów. O godz. 10:00 Muzeum w Ratuszu w Bielsku Podlaskim zaprasza seniorów w sentymentalną podróż po Bielsku międzywojennym. Za przewodnika posłuży plan miasta i stare fotografie. Spotkanie będzie okazją do rozmów o mieście, którego już nie ma. Czas trwania zajęć – 45 minut. Koszt: 2 zł/os. Informacje i zapisy: w muzeum lub telefoniczne: 509 336 841.

Bielski Dom Kultury zaprasza o godz. 13 do siedziby BDK przy ul. Kopernika 3 na spotkanie autorskie z poetą Evgenijem Siergiienią - Honorowym członkiem stowarzyszenia Wspólny Cel, uczestnikiem programu Malowanie Piórem, członkiem Stowarzyszenia pisarzy i poetów białoruskich. Wstęp wolny.

opr. (ms)

Kalendarium w uzupełnieniu

 

 

 

 

 

Facebook

Instagram