Podczas prac ziemnych związanych z układaniem sieci gazowej pracownicy natknęli się na pozostałości starych murów. Możliwe, że są to pozostałości rezydencji rodu, który był właścicielami tych terenów.
Wykopy pod gazociąg prowadzone są przy ul. Bielskiej. Mniej więcej w rejonie szkoły podstawowej robotnicy natknęli się na pozostałości jakiś murowanych budowli.
Właśnie w tym miejscu mieściła się rezydencja magnackiego rodu Radziwiłłów. Może nie był to zamek, czy pałac, a raczej bogata dworska zabudowa, ale na tle ubogich wiejskich chat uważana była za pałac.
O niecodziennym odkryciu poinformował sołtys i radny Orli Marek Chmielewski.
- Mieszkańcy od dawna wiedzieli, że tam są pozostałości dawnych dworskich zabudowań, ale nikt tego nigdzie nie zgłaszał - mówi Marek Chmielewski. - Sam kilka lat temu wydawałem przewodnik po zabytkach Orli i był tam artykuł poświęcony dawnemu dworowi. Dziś jeden z mieszkańców przyszedł do mnie i powiedział, że pracownicy odkopali jakaś ceglaną budowlę. Gdy zaszedłem na miejsce, zobaczyłem, że koparka rozwaliła już środek szerokiego na dwa metry muru. Jego długość nawet ciężko określić. Możliwe, że są to fundamenty tego dworu. Zdążyłem jedynie zrobić kilka zdjęć i nagrać filmik.
Radny umieścił je na profilu sołectwa Orla na Facebooku.
Sołtys obawia się, że odkryte pozostałości budynku zostaną bezpowrotnie zniszczone.
- Jakiś czas temu zgłaszałem do konserwatora zbytków prośbę, by odkopać przęsła zabytkowych mostów na remontowanej właśnie ulicy Kleszczelowskiej. Bielsk.eu też o tym pisało, ale nic to nie dało - mówi Marek Chmielewski. - W miejscu, gdzie zostały one zakopane, już układany jest chodnik. Teraz pewnie będzie podobnie.
Czytaj więcej: Na ratunek zabytkowym mostkom w Orli [FOTO, WIDEO]
Jednak w przypadku mostków wykonawca na przęsła się nie natknął, a specjalnie nikt nie chciał ich szukać. Przy takim odkryciu jak teraz wykonawca lub samorząd, na którego terenie znaleziska dokonano, ma obowiązek powiadomienia konserwatora zabytków, a ten powinien zarządzić badania archeologiczne.
Takie, również przy okazji budowy gazociągu, zorganizowano w Bielsku przy ul. Poniatowskiego obok ogrodzenia Szkoły Podstawowej nr 3.
Czytaj więcej: Archeolodzy kopią przy ulicy Poniatowskiego. Natrafili na ślady osadnictwa z XII wieku [WIDEO, FOTO]
Archeolog Dariusz Krasnodębski zainteresował się także znaleziskiem z Orli.
Do sprawy wrócimy. W poniedziałek porozmawiamy o niej z pracownikami Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku.
O dworze Radziwilłów w Orli napisaliśmy w artykule: Orla Radziwiłłów. Wzlot i upadek miasteczka
(bisu)
Zdjęcia z wykopów w Orli (Marek Chmielewski):