Białowieski Park Narodowy apeluje do mieszkańców o niezwabianie dzikich zwierząt w okolice domostw. Takie zachowanie i zwabianie żubrów w pobliże ludzkich osad to stwarzanie zagrożenia dla ludzi i samego zwierzęcia.
REKLAMA
W tym jesienno - zimowym okresie zwierzęta stają się mniej płochliwe i bardziej skore do zbliżania się do osad i korzystania z wykładanej im karmy. BPN apeluje o niewystawianie pokarmów żubrom. Są specjalnie przygotowane ostoje żubra, gdzie można podziwiać dokarmiane żubry.
Pierwsza ostoja zwana „Kosy Most” położona jest w uroczysku o tej samej nazwie, przy moście na rzece Narewka. Druga ostoja – „Czoło”, znajduje się tuż za wsią Stare Masiewo (Masiewo I). W miejscach tych znajdują się drewniane platformy, z których można obserwować żubry i inne zwierzęta. W głównej części obu ostoi zlokalizowane są magazyno-paśniki w kształcie tradycyjnych brogów. W nich przechowywane jest siano pozyskane ze składnic leśnych i łąk ostoi. Karma ta przyciąga w zimie żubry i inne zwierzęta, umożliwiając ich obserwację. Informacje na tablicach pomagają poznać historię i biologię żubra.
CZYTAJ TEŻ:
Wojskowa ciężarówka zderzyła się z żubrem. Zwierzę nie przeżyło
(up)