Na otwarcie wystawy "Boćki. Album rodzinny. Śluby" zaprasza Fundacja Okolica z Magdaleną Stopą. Spotkanie odbędzie się w najbliższy piątek 16 września o godzinie 16 w Gminnej Bibliotece Publicznej.
Inaugurowana wystawa plenerowa prezentuje fragment kolekcji dawnej fotografii rodzinnej oraz wspomnień najstarszego pokolenia mieszkańców gminy Boćki, stworzonej przez Fundację Okolica i jej założycielkę Magdalenę Stopę.
Magdalena Stopa przy wsparciu zaangażowanych osób m.in. Teresy Modzelewskiej kilka lat temu zaczęła zbierać i nagrywać wspomnienia najstarszych mieszkańców gminy Boćki. Oprócz ich opowieści zbierała także stare fotografie, które uwieczniały różne momenty ich życia. Właśnie z tych zbiorów postały wystawy.
Magdalena Stopa postanowiła wystawy podzielić według okresów życia. Były więc narodziny, młodość, przyszedł czas na ślub, w planach są kolejne wystawy poświęcone pracy, rodzinie, no i śmierci, czyli zwyczajom pogrzebowym. W kwestii tej ostatniej autorka zastanawia się jeszcze, jak ją zorganizować.
Przy okazji każdej wystawy wydawany jest album z wystawowymi fotografiami i ich opisami.
W planach jest wydanie zbiorczej książki albumu, łączącej tematykę wszystkich wystaw.
Wystawa „Boćki. Album rodzinny. Śluby” jest trzecią z cyklu „Boćki. Album rodzinny”. Pierwsza, otwarta w 2018 roku, nosiła podtytuł „Dzieciństwo”, druga, otwarta w 2020 roku - „Młodość”. Wszystkie przybliżają realia życia pokolenia urodzonego w latach 20., 30. i 40. XX wieku, a przygotowane zostały na podstawie kolekcji nagrań biograficznych najstarszych mieszkańców gminy Boćki oraz ich zdjęć rodzinnych.
Kolekcja zaczęła powstawać w 2015 roku. Zrealizowano wówczas pierwsze nagrania, które po opracowaniu zostały przekazane do Archiwum Historii Mówionej Ośrodka Karta i Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Nagrania trwały do 2018 roku. Dziś kolekcja składa się z 70 relacji biograficznych oraz ponad 700 skanów historycznych zdjęć.
Wszystkie przechowywane i udostępniane są w warszawskim archiwum i w Gminnej Bibliotece Publicznej w Boćkach. Z kolekcją można się również zapoznać na stronie internetowej Fundacji Okolica: fundacjaokolica.pl.
Jest to największy w Polsce zasób tego typu materiałów zebranych w jednej gminie. Jest bogatym źródłem do badań historycznych, socjologicznych i etnograficznych.
W następnych latach planujemy dalsze popularyzowanie kolekcji poprzez przygotowanie kolejnych wystaw i katalogów. W planach mamy również wydanie książki, w której zaprezentujemy całość zebranych materiałów.
Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie, w ramach programu „Patriotyzm Jutra”, przy wsparciu Gminy Boćki. Partnerami są: Archiwum Historii Mówionej Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Boćkach i Dom Kultury w Boćkach.
Na otwarciu wystawy można spotkać bohaterów z fotografii i osobiście powspominać z nimi dawne czasy. Dopytać jak kiedyś wyglądały śluby i wesela.
(opr. azda)