Tegoroczne obchód święta Wojska Polskiego miały wyjątkowy charakter. Były bowiem połączone z wyświęceniem odnowionych mogił przedwojennych policjantów, którzy jednocześnie byli weteranami walk o odzyskanie niepodległości i wojny z bolszewikami.
REKLAMA
Uroczystości zaczęły się nabożeństwami w cerkwi Archaniołą Michała i sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
Po mszy złożono kwiaty przy pomniku upamiętniającym ofiary zamordowane w Katyniu oraz osoby poległe w katastrofie w Smoleńsku.
Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz wojskowy przy ul. Wojska Polskiego, by złożyć kwiaty na grobach żołnierzy. A jeszcze póżniej na cmentarz przy ul. Dubiażyńskiej, gdzie znajdują się mogiły żołnierzy z grupy Narew.
W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele starostwa powiatowego , miasta i gminy Bielsk Podlaski, szkół i licznych instytucji, a także służb mundurowych.
wartę honorową przy miejscach pamięci pełnili harcerze z bielskiego hufca.
W obchodach wzięła też udział senator Anna Bogucka.
REKLAMA
Zwieńczeniem uroczystości była modlitwa i poświęcenie odnowionych nagrobków policjantów, które mieszczą się na bielskim cmentarzu od strony ul. Strzelniczej. Na co dzień o groby dba młodzież z bielskich szkół, policjanci i siostra Krystyna Karbowska, wnuczka jednego z poległych policjantów, komendanta bielskiej policji Stanisława Karbowskiego.
Stanisław Karbowski, podobnie jak wielu innych przedwojennych policjantów, którzy spoczęli na bielskim cmentarzu, zginął jako funkcjonariusz policji, ale był też weteranem. Jako żołnierz walczył w czasie pierwszej wojny światowej o niepodległość Polski, później w wojnie z bolszewikami. Cud nad Wisłą, który dziś świętujemy, jest także jego i innych zasługą. Po wojnie zdecydowali się dalej służyć ojczyźnie. Żołnierski mundur zamienili na policyjny i jako policjanci walczyli m.in. ze wspieranymi przez sowietów bandami Czorta i Skamarocha.
Przed II wojną światową pamięć o policjantach była pielęgnowana. Przy ich grobach odbywały się uroczystości patriotyczne.
Po wojnie w czasach PRL, pamięć ta była tłumiona, a groby popadały w zapomnienie. Dbali o nie tylko najbliżsi m.in. siostra Karbowska. Niestety wiele grobów zostało zlikwidowanych, z kilkudziesięciu zostało około 10.
Dziś pamięć o nich odradza się. Mimo trudności z dotarciem do grobów obrońców ojczyzny, przy okazji świąt patriotycznych składane są tam kwiaty. Niedawno IPN zadbał o odnowienie zniszczonych pomników. Przedstawiciel Instytutu również uczestniczył w uroczystościach. Przy warcie honorowej pełnionej przez współczesnych funkcjonariuszy policji nastąpiło uroczyste poświęcenie mogił.
Uroczystość stała się okazją do wzajemnych podziewań starostwu, policji, Instytutowi Pamięci Narodowej oraz społecznościom szkolnym i harcerzom, które dbają o pamięć o poległych i dbają o ich groby.
Podziękowania i słowa uznania należą się także siostrze Karbowskiej, która mimo przeciwnościom, zabiega o pamięć nie tylko o swoim dziadku, ale też innych poległych.
- To była bardzo piękna uroczystość, dziękuje wszystkim za przybycie. Mam nadzieje, że zobaczymy się na kolejnych obchodach - mówiła siostra Karbowska.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Zdjęcia z uroczystości (Bielsk.eu)
(azda)