Wczoraj, w poniedziałek 15 lipca przypadała 81. rocznica zbrodni w Lesie Pilickim. Tego dnia w 1943 r. na polanie na uroczysku Osuszek Niemcy rozstrzelali 49 mieszkańców Bielska Podlaskiego, przede wszystkim przedstawicieli polskiej inteligencji często wraz z rodzinami. Była to zaplanowana niemiecka zbrodnia, która miała uderzyć w polskie społeczeństwo.
Wśród ofiar znaleźli się księża katoliccy (ks. Antoni Beszta-Borowski, ks. Ludwik Olszewski, ks. Henryk Opiatowski z Brańska), przedwojenny burmistrz miasta Alfons Erdman, nauczyciele, lekarze, inżynierowie oraz urzędnicy. Wśród ofiar było siedemnaścioro dzieci. Najmłodsza z nich - Basia Moryc miała rok i dwa miesiące.
Mieszkańcy miasta i powiatu uczcili ten dzień. Na mogiłach pod mauzoleum „Ofiarom Barbarzyństwa" oraz na miejscu straceń w Lesie Pilickim złożono wieńce i wiązanki, zapalono znicze oraz modlono się w intencji pomordowanych podczas uroczystej mszy św. odprawionej pod Mauzoleum pod przewodnictwem ks. prałata dra Zbigniewa Rostkowskiego, wikariusza generalnego diecezji drohiczyńskiej.
Organizatorami uroczystości był starosta bielski, Powiatowy Zespół ds. Obchodów Świąt Państwowych i Rocznic Patriotycznych oraz parafia Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim.
(ms)
Uroczystości pod Mauzoleum "Ofiarom Barbarzyństwa" (Bielsk.eu):