Spośród 167 poprawnych zgłoszeń kapituła konkursu wskazała blisko 30 produktów, przedsięwzięć, firm i instytucji, które powalczą o ten prestiżowy tytuł. W piątek, 17 marca wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz i Magdalena Łyżnicka-Sanczenko, dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji urzędu marszałkowskiego ogłosili listę nominowanych w tegorocznej edycji konkursu Podlaska Marka Roku. Oficjalnie otwarto też plebiscyt na Podlaską Markę Konsumentów.
REKLAMA
– Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych konkursów w regionie. Od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a świadczy o tym liczba zgłoszeń do konkursu. W tym roku wpłynęło ich aż 359– mówił wicemarszałek Łukaszewicz.
Po weryfikacji poprawności zgłoszeń, w puli zostało 167 kandydatów. To właśnie spośród nich kapituła wybrała kandydatów do tytułu Podlaskiej Marki 2022 w dziesięciu kategoriach: Produkt użytkowy, Produkt spożywczy, Inwestycja, Odkrycie, Wydarzenie, Kultura, Społeczeństwo, Biznes, Projekt 4.0. i Marka bez barier. W dziewięciu z nich kapituła wskazała po trzech nominowanych, a w jednej – chodzi o Projekt 4.0 – nominowano dwóch kandydatów.
Wśród nominowanych są kandydatury z powiatów bielskiego i hajnowskiego.
W kategorii "Biznes" o Podlaską Markę Roku walczy Gospoda Ziemia Brańska z Brańska. Gospoda założona przez Dorotę Puchalska swego czasu przeszła "Kuchenne rewolucje" i już na starcie zachwyciła Magdę Gessler. Na co dzień zachwyca klientów. Jej właścicielka ma serce nie tylko do gotowania, ale i do ludzi. Bardzo chętnie i z wielkim zaangażowaniem wspiera wszelkie akcje charytatywne. Wystarczy przypomnieć choćby jej mega - bo rekordowych rozmiarów - burger, który przygotowała na licytację WOŚP.
W kategorii tej Gospoda Ziemia Brańska ma dość silną konkurencję Mlekowitę i firmę Bee
REKLAMA
W kategorii "Inwestycje" o Podlaską Markę Roku walczy 500 nowych miejsc pracy w fabrykach Pronar. Ten czołowy producent przyczep i maszyn rolniczych jest jednym z największych pracodawców w regionie. Przy tysiącach obecnych pracowników, kolejnych pięciuset nie jest niespodzianką. Jeśli otrzyma ten zaszczytny tytuł, to raczej w ramach docenienia całokształtu działalności. Warto zaznaczyć, że Pronar swoje fabryki otworzył na terenach, które wydawałyby się zapomniane. Kto mógłby pomyśleć że w niewielkiej miejscowości niedaleko Puszczy Białowieskiej, praktycznie na krańcu Polski może powstać firma, która stanie się potentatem przemysłowym.
W kategorii "Odkrycie" kandydatem jest XYLOPOLIS – wspólny projekt Województwa Podlaskiego, Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu w Białymstoku, Fundacji Unitalent i Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Instytutu Ochrony Środowiska. Pomysł ten jeszcze z polskojęzyczną nazwą Drewnopolis powstał w głowie Wojciecha Jarmołowicza, prezesa Fundacji Unitalent działającej przy Grupie Unibep (bielska firma budowlana o międzynarodowym zasięgu). Ideę tę wspólnie rozwinęły wszystkie wymienione instytucje. Xylopolis było projektem, który promował Podlaskie na Expo w Dubaju. Jego ozdobą było i jest działo podlaskiego artysty i podlaskiego Białorusina Leona Tarasewicza. Dzieło to także powstawało w bielsku, dokładnie w jednej z fabryk Unihouse. Niedawno urząd marszałkowski przeznaczył pieniądze na budowę muzeum ośrodka Xylopolis w Białymstoku. Trochę żal, że projekt nie został w Bielsku, a przejęła go stolica województwa. Korzenie, podobnie jak samo budownictwo drewniane (to tradycyjne i nowoczesne) ma jednak w Bielsku.
Konkurencją Xylopolis w tej kategorii jest Podlaska Chata z klocków LEGO (Łukasz Więcek/Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna). Owa Podlaska Chata idealnie pasuje do drewnianych wiejskich domów z okolicy Bielska i Hajnówki. Zresztą wzorowana była na architekturze wsi należących do Krainy Otwartych Okiennic, czyli pogranicza powiatów hajnowskiego i bielskiego. Jej idea nie powstała ani w Bielsku, ani w Hajnówce, ale wielu mieszkańców z pewnością uznała ją za "naszą".
Swoją drogą oba projekty wspaniale się uzupełniają.
Kolejny lokalny akcent mamy w kategorii "Produkt użytkowy". Tu kandydatem jest siatka rolnicza do belowania Stronger XL: Wald Gold Sp. z o.o. Firma ta ma siedzibę w Brańsku, fabrykę i inwestycje także w Bielsku.
REKLAMA
Kolejną kandydaturą związaną z Bielskiem jest "Wydarzenie" East Design Days. W zgłoszeniu jako organizatora podano Politechnikę Białostocką, ale współorganizatorem była wymieniana już Fundacja Unitalent Grupy Unibep. Na liście współorganizatorów są także firma Infinitu Group, której prezesem jest pochodzący z Bielska Jarosław Antychowicz oraz Konsul Honorowy Finlandii, czyli także pochodzący z Bielska Andrzej Parafiniuk. East Design Days to cykl wydarzeń prezentujących dokonania na styku designu, inżynierii i technologii.
Zwycięzców poznamy 20 kwietnia podczas gali finałowej w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Wtedy również zostanie ogłoszony Honorowy Ambasador Województwa Podlaskiego i Ambasador Podlaskiej Gospodarki.
Sebastian Łukaszewicz zauważył, że dla laureatów nagroda ma ogromne znaczenie prestiżowe i jest powodem do dumy.
– Statuetki są eksponowane w widocznych miejscach, a symbol województwa, czyli pikselowy żubr zdobi m.in. samochody służbowe firm, instytucji, organizacji czy produktów. To nas bardzo cieszy – mówił wicemarszałek.
Od lat Podlaskiej Marce towarzyszy plebiscyt Podlaska Marka Konsumentów, czyli głosowanie SMS-owe, w którym każdy, bez względu na miejsce zamieszkania, będzie mógł wskazać swego faworyta.
– Głosowanie rozpoczyna się dziś (piątek, 17.03 – przyp.red.) o godz. 12 i zakończy się 24 marca także w południe. Głosowanie jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę podlaskamarka.pl, wybrać swojego kandydata i wysłać sms – poinformowała Magdalena Łyżnicka-Sanczenko.
Podobnie jak laureaci nagród głównych, zwycięzca w plebiscycie konsumentów otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. zł.
REKLAMA
Pełne opisy: wymienionych lokalnych kandydatur (wraz z aktywnymi linkami do głosowania):
East Design Days to cykl wydarzeń prezentujących dokonania na styku designu, inżynierii i technologii. Wydarzenie organizuje Wydział Architektury Politechniki Białostockiej wraz z firmami oraz instytucjami z regionu północno-wschodniej Polski. W spotkaniach aktywnie uczestniczą: producenci, inwestorzy, samorządowcy, wykładowcy oraz studenci. East Design Days to wyjątkowe wydarzenia realizowane w jednym miejscu i w jednym czasie. Wykłady, wystawy, prezentacje, działania performatywne oraz warsztaty inspirują i integrują.
East Design Days w formie stacjonarnej bądź hybrydowej odbywają się w Białymstoku od 2018 roku. Do tej pory miało miejsce pięć edycji wydarzenia.
East Design Days jest wydarzeniem zainicjowanym przez Wydział Architektury Politechniki Białostockiej i współorganizowanym z: fundacją Resursa Podlaska, Firmą Infinity Group, fundacją Unitalent, firmą Elwira Horosz, Konsulem Honorowym Finlandii w Białymstoku.
Dzięki towarzyszącym wystawom, prezentacjom i koncertom wydarzenie wpisuje się też w kalendarz kulturalny województwa podlaskiego.
East Design Days otrzymały w 2022 roku wyróżnienie Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku za „wydarzenie promujące design i działalność na rzecz współpracy nauki z biznesem” oraz medale za „wspieranie samorządu gospodarczego i przedsiębiorczości”
REKLAMA
Restauracja rodzinna prowadzona od 2007 roku w niewielkiej miejscowości na Podlasiu – Brańsk. Od początku naszej działaności kierujemy się zasadą „dobre bo lokalne” a smak , tradycja rodzinna i regionalna jest na pierwszym miejscu. Współpracujemy z lokalnymi rolnikami oraz dostawcami warzyw i mięsa wysokiej, naturalnej jakości, z których następnie tworzymy nasze wyjątkowe i niepowtarzalne dania. We współpracy z lokalnymi dostawcami szanujemy i cenimy przede wszystkim naturalny produkt jak i pracę ludzi. Wszystko to co najlepsze a przede wszystkim zrobione z pasją i sercem serwujemy naszym gościom na talerzu.
- Od ponad dwóch lat stworzyłyśmy rozpoznawalną na całą Polskę markę Ziemia Brańska, w której wszystko, to co najlepsze posiadamy w naszej restauracji oraz to co daje nam Ziemia Podlaska zamykamy w słoiki i wysyłamy w kraju jak i za granicę - piszą o sobie Dorota i Ola (jej córka)
REKLAMA
Ponad pół tysiąca nowych miejsc pracy w regionie powstało dzięki ostatnim inwestycjom Pronaru. Ten największy polski producent maszyn rolniczych, komunalnych i recyklingowych oraz światowy wicelider w produkcji kół tarczowych wybudował nowe hale produkcyjne o łącznej powierzchni przekraczającej 40 000 m².
W nowej przestrzeni produkcyjnej będą powstawały ultranowoczesne maszyny budowlane oraz rozwiązania do zbioru zielonek i wozy asenizacyjne ze zbiornikami wykonanymi z tworzyw sztucznych. Z Narwi i Siemiatycz, podobnie jak to ma miejsce w przypadku innych maszyn, będą trafiały na rynki ponad 80 państw. Inwestycje obejmują też rozwój produkcji komponentów na bazie poliestrów oraz zupełnie nową gamę produktów, jaką są elektryczne wiązki kablowe.
Niewątpliwie przedsięwzięciem o największym rozmachu pośród ostatnich inwestycji spółki jest powstała pod koniec 2022 r. hala o powierzchni 24 000 m² w Narwi. Wyposażona została w całkowicie zautomatyzowane linie produkcyjne, z których zjeżdżać będzie kolejnych milion felg rocznie. Tak radykalny wzrost produkcji kół tarczowych pozwoli Pronarowi stać się światowym liderem w segmencie kół tarczowych do maszyn rolniczych i przemysłowych. Od lat cieszą się one zaufaniem największych światowych koncernów, które umieszczają je w swoich maszynach jako elementy wyposażenia fabrycznego.
REKLAMA
Niezwykły domek z LEGO, który zachwycił cała Polskę, inspirowany jest bajeczną Krainą Otwartych Okiennic. Stworzył go Białostoczanin Łukasz Więcek we współpracy z Podlaską Regionalną Organizacją Turystyczną. Dopracowany w najmniejszych szczegółach model zdobył 10 000 głosów w programie LEGO Ideas – co oznacza, że trafia do kolejnego etapu konkursu, w którym jury może zadecydować o wprowadzeniu zestawu do produkcji.
XYLOPOLIS – to długofalowy projekt obejmujący działania na rzecz promocji woj. podlaskiego i jego potencjału (rozwój w symbiozie z naturą), realizowany w partnerstwie podmiotów publicznych i prywatnych. To konsorcyjne przedsięwzięcie nie tylko zaowocowało realizacją wielu inicjatyw w l. 2021-22, ale stało się podwaliną dalszej współpracy i podstawą do tworzenia instytucjonalnych rozwiązań na rzecz promowania idei Xylopolis („miasto zasilane naturą”) i regionu.
XYLOPOLIS to nowatorska koncepcja łącząca potencjał 6 partnerów (Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Politechnika Białostocka, Uniwersytet w Białymstoku, Fundacja Grupy Unibep Unitalent, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Instytut Ochrony Środowiska – PIB). Docelowym efektem współpracy ma być stworzenie w Podlaskiem Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie XYLOPOLIS – jedynej takiej placówki muzealno-badawczej w Polsce. Dotychczasowe działania służyły promocji idei XYLOPOLIS, województwa podlaskiego oraz przyszłego Centrum XYLOPOLIS.
REKLAMA
W 2021 r. partnerzy współpracowali przy prezentacji regionu podczas EXPO w Dubaju oraz stworzeniu wystawy XYLOPOLIS, która była sercem prezentacji. XYLOPOLIS było pierwszą ekspozycją w strefie wystaw czasowych i regionalnych, a Podlaskie prezentowało się w Pawilonie Polski jako pierwszy polski region. Wyjątkowym elementem prezentacji było wielkoformatowe dzieło L. Tarasewicza.
Prezentacja regionu podczas EXPO była możliwa m.in. dzięki skutecznej aplikacji o środki na promocję XYLOPOLIS w NFOŚiGW (projekt „Prezentacja resortu klimatu i środowiska oraz Województwa Podlaskiego pt. XYLOPOLIS podczas Wystawy Światowej EXPO w Dubaju w ZEA”). Dzięki temu prócz wystawy w Dubaju powstała promująca XYLOPOLIS strona (https://www.xylopolis.pl/), profil w mediach społecznościowych, materiały filmowe i graficzne.
Projektowi towarzyszy edukacja nt. postaw proekologicznych. W 2021 odbyły się m.in. 4 warsztaty dla uczniów na UwB oraz PB (tematy: Domki dla owadów zapylających sposobem na bioróżnorodność, Recykling – czyli zużywajmy mniej i mądrzej, Miasto bez smogu, Apteka z lasu). Idea była też promowana w 2022 podczas Festiwalu the New European Bauhaus (UMWP i UwB zaprosiły ok. setki uczniów na warsztaty „Zielone Miasto dzikich zapylaczy”) oraz podczas East Design Days 2021 na PB.
Pełna lista nominowanych:
Biznes:
Bee.pl
Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita
Restauracja Ziemia Brańska
Inwestycja:
Centrum Logistyczne Kontri
500 nowych miejsc pracy w fabrykach Pronaru
Planetarium i Obserwatorium Uniwersytetu w Białymstoku
Kultura:
ProAnima.pl – ogólnopolski portal promocji kultury
Zespół Pieśni i Tańca Kurpie Zielone
„Pieśń o domu” – wystawa w Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach
REKLAMA
Odkrycie:
XYLOPOLIS – wspólny projekt Województwa Podlaskiego, Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu w Białymstoku, Fundacji Unitalent i Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Instytutu Ochrony Środowiska
Podlaska Chata z klocków LEGO (Łukasz Więcek/Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna)
Kompozycja oraz sposób otrzymania kompozycji do zastosowania w leczeniu zgnilca złośliwego pszczół (Politechnika Białostocka)
Produkt spożywczy:
Janusz Moczywąs – niemiecki lager z Puszczy Knyszyńskiej: Browar Waszczukowe Sp. z o.o.
Kefir Sokólski: Spółdzielnia Mleczarska MLEKPOL w Grajewie
Podlaska Szeptucha: Augustowska Miodosytnia Paweł Kotwica Piotr Piłasiewicz s.c.
Produkt użytkowy:
Zgrabiarka taśmowa MRG 2-900: Samasz Sp. z o.o;
Siatka rolnicza do belowania Stronger XL: Wald Gold Sp. z o.o.;
JB Silver Moon Letniskowo.pl: Garkowski,Solka Sp.k.
Projekt 4.0:
Projekt 4.0: Tobo Sp. z o.o.
REKLAMA
Społeczeństwo:
Dom Pamięci Obławy Augustowskiej: Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego
Działalność Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży
Forum Kobiet Podlasia: 100-lecie Kobiet/Era Nowych Kobiet Podlaskie/Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej/Podlaskie Stowarzyszenie Właścicielek Firm
Wydarzenie:
East Design Days: Politechnika Białostocka
Targi „Polska smakuje”: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Oddział Terenowy w Białymstoku
Spływ 500 kajaków: Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Drohiczynie
Marka bez barier: Wypożyczalnia sprzętu ortopedycznego: Fundacja na rzecz Wspólnych Spraw Megafon
Wczesne wykrywanie zaburzeń komunikowania się oraz rozwoju społecznego u dzieci: Fundacja na rzecz Wspierania Osób z Zaburzeniami ze Spectrum Autyzmu i innymi Niepełnosprawnościami „A jak…”
Niepubliczna Terapeutyczna Szkoła Podstawowa ,,Bajka” w Suwałkach: Podlaskie Stowarzyszenie Terapeutów
Podlaskie.eu
Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
podlaskamarka.pl
(opr. azda)