W niedzielę i poniedziałek bielszczan czeka kinowa uczta. Starsi i młodsi z pewnością znajdą nie jeden film dla siebie.
W repertuarze dla dzieci są animowany "Nel i tajemnica Kurokota" oraz fabularyzowany i śmieszny "Wielki Zielony Krokodyl Domowy". Starszych widzów w radosną, wręcz zabawną atmosferę świąt wprowadzą "Święta inaczej" oraz kultowe już "Listy do M. 5".
W poniedziałek zwłaszcza rodziców i przyszłych rodziców, ale także tych, którzy rodzicami nie są i nie planują zostać, gorąco zachęcamy do obejrzenia filmu "Śubuk". Film opowiada o autyzmie, a dokładniej matce i jej autystycznym synu, przed którym specjalistów nie widziało żadnych perspektyw na przyszłość. Dość powiedzieć, że jest to historia nawiązująca do prawdziwej biografii doktoranta prawa z Uniwersytetu w Białymstoku, który jest autystą i nie mówi, a mimo to robi karierę naukową.
Repertuar:
Niedziela 4 grudnia
godz. 12.15 - Nel i tajemnica Kurokota
godz. 14 - Wielki Zielony Krokodyl Domowy
godz. 18 - Święta inaczej
godz. 20 - Listy do M.
Poniedziałek 5 grudnia
godz. 14.15 - Wielki Zielony Krokodyl Domowy
godz. 16.15 - Wielki Zielony Krokodyl Domowy
godz. 18.15 Śubuk
godz. 20.15 - Święta inaczej
Opisy filmów
Nel i tajemnica Kurokota
(animowany, przygodowy/ Francja/ 2022/ czas trwania: 1 godz. 29 min.)
Pół kurczak, pół kot - w takie stworzenie zostaje zamieniony król Mgiełkogrodu. Sprawca jest przebiegły Tristan. Nel i jej przyjaciele ruszają na pomoc królowi i jego państwu.
Wielki Zielony Krokodyl Domowy
(połączenie filmu fabularnego i animacji, komedia, przygodowy/ USA/ 2022/ czas trwania 1 godz. 46 min.)
Domowe zwierzątko kojarzy się z małym przytulnym stworzonkiem. Do tego stereotypu nie pasuje tytułowy Wielki Zielony Krokodyl Domowy - Lile. Ale właśnie z nim zaprzyjaźnia się Josh - chłopak, który wraz z rodzicami przeprowadza się do Nowego Yorku i ma trudności z przystosowaniem się do nowej szkoły i rówieśników. Krokodyl mieszka na strychu ich domu lubi muzykę, kawior i dobrą zabawę. Na Lile'a czyha jednak sąsiad. Primerowie (rodzina Josha) i właściciel Lile'a - Hektior łączą siły, by bronić domowego krokodyla.
Święta inaczej
(komedia romantyczna/ Polska/ 2022, czas trwania: 1 godz. 56 min.)
To film twórców Rodzinki.pl i Listów do M. 4. Ewa jest perfekcyjną panią domu. Do Świąt szykuje się już od wakacji i nie przyjmuje do wiadomości, że coś może pójść nie tak. Nic więc dziwnego, że gdy w przeddzień wigilii odkrywa, że jej małżeństwo jest bajką, w którą wierzy już tylko ona, poukładany lśniący świat wali jej się na głowę. Trafiona w serce z dużego kalibru, Ewa po raz pierwszy w życiu postanawia zrobić coś naprawdę spontanicznego: rzuca wszystko i wsiada do pierwszego lepszego pociągu w nieznane. Tropem zaginionej matki ruszają jej dzieci: nastoletni Dorian, który w swoim liceum czuje się jakby urwał się z choinki i jego starsza siostra Emma, której związek właśnie eksplodował jak skład sylwestrowych fajerwerków. Przedzierają się przez zaatakowany śnieżycą kraj, by odkryć zaskakującą prawdę: że Święta warto spędzić zupełnie inaczej, a może nawet całe życie… (opis dystrybutora)
Śubuk
(dramat, Polska/ 2022/ czas trwania: 1 godz. 52 min.)
Rozszyfrowaliście tytuł? Nie? A właśnie takie "rozszyfrowanie" jest kluczem do zrozumienia dziecka z autyzmem. To film, na który warto zabrać chusteczki, bo wzrusza do łez. Tym bardziej że opowiada prawdziwą historię matki autystycznego syna, która wbrew wszystkiemu nie chce odpuścić i przyjąć do wiadomości, że chłopiec jest ograniczony intelektualnie na tyle, że nie może funkcjonować w "normalnym" świecie. Kobieta walczy z biurokracją, spychologią, bezdusznością systemu edukacji, który nie uwzględnia takich odchyłów od normy jak Śubuk. Jej walka doprowadziła do poważnych zmian w systemie nauczania dzieci z zaburzeniami rozwoju takimi jak autyzm, czy asperger.
Historia ukazana w filmie nawiązuje do biografii Macieja Oksztulskiego obecnie doktora prawa na Uniwersytecie w Białymstoku. Autysty, który nie mówi, ale robi karierę naukową, właśnie dzięki pomocy i determinacji mamy oraz kilku osób, które wyszły poza szablon bezdusznej edukacji m.in. prof. Macieja Perkowskiego. Wymienione osoby obejrzały już swoją historie na kinowym ekranie.
Listy do M. 5
(komedia, 2022, Polska, czas trwania: 2 godz.)
Celowo opis tego filmu zostawiliśmy na koniec. Ten tytuł to już marka sama w sobie. Każda z poprzednich części tej przedświątecznej komedii cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W tej poznamy dalsze losy bohaterów. Będzie śmiesznie, ale też nastrojowo i romantycznie. Jak to w Listach do M.
(azda)