11 listopada jest dniem wolnym od pracy i szkoły, dlatego szkoły , przedszkola i wiele innych instytucji obchody Święta Niepodległości rozpoczęły już dzień wcześniej.
W Bielsku uroczystości związane ze Świętem Niepodległości rozpoczęły się już 7 listopada. Tego dnia okolicznościowa akademia odbyła się w I LO w Bielsku. Obchody 104-rocznicy odzyskania niepodległości połączone były z obchodami 104-lecia istnienia szkoły oraz symbolicznym odsłonięciem muralu na ścianie liceum.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Większość szkół i instytucji rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości obchodziła 10 listopada.
W upamiętnianiu rocznic patriotycznych tradycyjnie aktywnie uczestniczą harcerze.
Najmniejsze zuchy z grupy Leśne Duszki działającej przy Przedszkolu nr 3 dokładnie o godz. 11.11 odśpiewały hymn w ramach akcji "Szkoła do hymnu", a później wyruszyły na patriotyczny spacer. Podczas spaceru mali harcerze dzielili się radosną rocznicą i częstowali napotkanych przechodniów słodkościami. Odwiedzili też okoliczne, sklepy, apteki, zaprzyjaźnione firmy i instytucje M.in. Urząd Pracy i firmę budowlaną Unibep. Warto też zaznaczyć, że przedszkole zadbało o patriotyczne ozdobienie wejścia do budynku
Zdjęcia ze spaceru patriotycznego zuchów "Leśne Duszki" z Przedszkola nr 3 (Agnieszka Kośko)
Święto Niepodległości to tez wyjątkowa okazja dla społeczności "Mechaniaków", czyli Zespołu Szkół nr 1, którego patronem jest ojciec polskiej niepodległości Marszałek Józef Klemens Piłsudski. W uroczystościach tych uczestniczył starosta bielski Sławomir Snarski.
Uroczystość w "Mechaniakach" rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie dyrektor szkoły Romuald Margański powitał zgromadzonych gości, pracowników szkoły i uczniów.
W swoim wystąpieniu starosta mówił o zasługach patrona szkoły w odzyskaniu niepodległości. Mówił też o tym, jak cenna i krucha jest nasza wolność.
- (...) niepodległość nie jest dawana raz na zawsze i zawsze jest ta walka, żeby tę niepodległość utrzymać, żeby mieć na nią wpływ – mówił. - Nie możemy się izolować, musimy wspólnie z innymi krajami poszukiwać swojej wartości, żeby zachować suwerenność, niepodległość.
Apelował też do młodzieży, by uczyli się budować wspólną przyszłość. Nawiązał też do ślubowania składanego przez pierwszoklasistów, w którym zobowiązywali się być dobrymi ludźmi, zdobywać wiedzę i być wsparciem dla innych. Na koniec życzył im sukcesów i satysfakcji z nauki.
Kolejnym punktem uroczystości było złożenie ślubowania przez przedstawicieli uczniów klas pierwszych.
Nie zabrakło też występu artystycznego. Wykonywane przez uczniów pieśni patriotyczne przeplatane były utworami wykonanymi przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą prowadzoną przez Henryka Adamca. Do wspólnego śpiewania zaproszono również wszystkich zgromadzonych.
Uroczystości i wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji "Szkoła do hymnu" odbyło się w Szkole Podstawowej w Augustowie
Tak do 11 listopada szykowała się zuchy z bielskiej Piątki
A tak bielska "Dwójka"
A tak Święto Niepodległości uczciły dzieci z przedszkola "Leśna Polana"
Jako "Szkoła do hymnu" do hymnu stanęła też Szkoła Podstawowaa im. Jana Pawła II w Łubinie Kościelnym
Trójka
Przedszkole na Hołowiesku
(opr. azda)