Budżet obywatelski w Bielsku Podlaskim jest obecnie na etapie analizowania zgłoszonych projektów. I już na tym etapie pojawiają się schody. Większość zgłoszonych projektów została przyjęta i wezmą udział w głosowaniu, przy niektórych poproszono pomysłodawców o naniesienie poprawek. Jeden projekt został odrzucony. Dotyczy on modernizacji trybuny medialnej (tzw. szpakówki) na stadionie MOSiR
Pomysłodawca Rafał Roszczenko odwołał się od decyzji komisji o odrzuceniu tego projektu.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Jak się dowiadujemy, powodem odrzucenia projektu jest to, że koliduje on z planem przebudowy całego stadionu, który został opracowany jeszcze w 2006 roku i do dziś nie rozpoczęto jego realizacji.
Autor projektu modernizacji szpakówki zwraca uwagę, że otrzymał on zgodę na jej realizację od burmistrza Bielska oraz dyrektora MOSiR. Projekt został skonsultowany z specjalistami i odpowiednio opracowany.
Odnośnie planów przebudowy z 2006 roku zauważa, że przez 16 lat nie zostały one zrealizowane. Małe szanse są też, by zrealizowano je w przyszłości. Owe plany zakładają m.in. rozbiórkę obecnej trybuny medialnej i wybudowanie na jej miejscu trzykondygnacyjnego obiektu.
Jak twierdzi, dochodzi do kuriozalnej sytuacji, w której mieszkańcy miasta stają się zakładnikami projektu z 2006 roku, który nie jest realizowany, ale wiąże ręce wszystkim, którzy chcą, jeśli nie całościowej, to częściowej modernizacji miejskiego stadionu.
Zwraca też uwagę, że w poprzednich edycjach budżetu obywatelskiego zgłaszano projekty dotyczące modernizacji stadionu i mimo że również część z nich kolidowała z planem przebudowy z 2006 roku, były realizowane. Oczywiście, o ile przeszły w głosowaniu. Wśród tych zrealizowanych pomysłów są piłkochwyty, tablica wyników, ławki dla zawodników rezerwowych.
O tym pomysłodawca nie wspomina, ale w ramach budżetu obywatelskiego zbudowano także boisko do siatkówki plażowej, które ma być zlikwidowane/przeniesione w ramach planowanej przebudowy bocznego boiska. Miasto na tę przebudowę otrzymało dofinansowanie, ale w przetargach oferty realizacji inwestycji są zbyt drogie, by wyłonić wykonawcę.
Rafał Roszczenko broni swojego pomysłu zauważając, iż nie zakłada on zburzenia obecnej szpakówki i budowy nowej, a jedynie modernizację obecnej. Samo przedsięwzięcie jest stosunkowo niedrogie i jego zrealizowanie nie powinno stanąć na przeszkodzie ewentualnej realizacji całościowej przebudowy stadionu.
Jak podkreśla, realizacja tego projektu pozwoli uczynić bielski stadion przynajmniej nieco atrakcyjniejszym, w czasie oczekiwania na gruntowny remont obiektu MOSiR.
W najbliższych dniach komisja analizująca projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego rozpatrzy to odwołanie.
Do połowy października powinna być znana lista wszystkich zgłoszonych i zakwalifikowanych do głosowania projektów. Samo głosowanie rusza 17 października.
CZYTAJ TEŻ:
Budżet obywatelski miasta Bielsk Podlaski [HARMONOGRAM]
(azda)