Przy tego typu wydarzeniach, jak "Narodowe Czytanie" czasem trudno wyjść poza pewien schemat. Jednak warto próbować i podejść do tematu kreatywnie jak to miało miejsce w sobotę w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim.
W tegorocznej edycji wydarzenia odbywającego się pod patronatem pary prezydenckiej przypominano "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Wybór tego dzieła nie był przypadkowy - zbiór został wydany dokładnie 200 lat temu - w 1822 r. w Wilnie.
MBP w Bielsku Podlaskim nie poszła na łatwiznę. Wydarzenie nie ograniczyło się do samego czytania. Miało bogatą oprawę, z której można było wynieść wiele ciekawych informacji m.in. tę o rocznicy wydania dzieła.
W projekcji multimedialnej przypomniano sylwetkę polskiego wieszcza narodowego nie tylko przez jego dzieła, ale też przez życie i jak się okazuje dosyć liczne romanse.
Samo czytanie odbyło się w bardzo nastrojowej aranżacji. Sceneria przenosiła uczestników na zamglone sitowia nad brzegiem jeziora czy rzeki.
Zaproszeni goście czytali zaś "Ballady i romanse" w wielu językach. Były fragmenty czytane oczywiście w języku oryginału, czyli po polsku, ale również czytano je po litewsku, białorusku, ukraińsku czy też po angielsku.
Tegoroczne "Czytanie" pozwoliło też odkryć kilka talentów recytatorskich. Angielska interpretacja utworu Mickiewicza, w wykonaniu nauczyciela i wykładowcy języka angielskiego Petera Fouldsa zrobiła na wszystkich słuchaczach duże wrażenie.
Na koniec wszystkich czekała degustacja deski, albo dwóch, litewskich wędlin, które pochodziły z jednego z bielskich sklepów. Ogórki były nasze (tzn. rodzimej produkcji) i tego też nikt nie żałował.
Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, zapoczątkowana w 2012 roku.
W bielskim Narodowym Czytaniu wzięli udział m.in. wójt gminy Bielsk Podlaski Raisa Rajecka, burmistrz Bielska Jarosław Borowski, radny Tomasz Sulima, dyrektor BDK Elżbieta Fionik, Włodzimierz Hackiewicz (UTW, szachista, organizator turniejów szachowych, poeta, emerytowany leśnik), Urszula Bisz-Zdanowicz (społeczniczka związana z Fundacją Unitalent Grupy Unibep oraz Bielskimi Babeczkami), Tamara Rusaczyk (UTW w Bielsku), Joanna Troc (dramaturg, założycielka Teatru Czrevo), komisarz Agnieszka Dąbrowska z bielskiej policji, Piotr Daniło (z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej), Anna Lachowicz (nauczycielka SP nr 4), (kolejność niechronologiczna), Walenty Selwesiuk (Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach), Aneta Barszczewska (kierownik Gminnej Biblioteki w Augustowie), Sebastian Ostaszewski (zastępca nadleśniczego z nadleśnictwa Bielsk Podlaski), Peter Foulds (wykładowca akademicki Uniwersytetu w Białymstoku), Aniela Huszcza (prezes koła seniora w Osiedlowym Domu Kultury), Barbara Góralczuk (pisarka, poetka), Agnieszka Giza (nauczycielka jęz. ukraińskiego w SP nr 4), Irena Wiszenko (nauczycielka jęz. ukraińskiego Zespołu Szkolno-Przedszkolnegoi w Czeremsze), Jolanta Aleksandruk - Foulds (tłumaczka języka angielskiego), kapitan Mateusz Młodzianowski (z Komendy Powiatowej państwowej Straży Pożarnej w Bielsku).
Przerwy w czytaniu umilał grą na akordeonie Bogdan Dmitruk, uczeń Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im św. abp. Łukasza Wojno -Jasienieckiego, zwanej prawosławną.
(ms)
Narodowe Czytanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej