Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował w środę, że na stacjach monitoringu jakości powietrza we wschodniej część Polski ponownie odnotowywano podwyższone stężenia pyłu zawieszonego PM10. Powód: napływ mas powietrza znad Europy Wschodniej.
Średniodobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 powyżej 100 µg/m3, został przekroczony we wtorek w województwie lubelskim na stacjach w Chełmie (121,2 µg/m3) i w Zamościu (115,7 µg/m3) - przekazał GIOŚ w komunikacie.
Jak poinformował GIOŚ przyczyną podwyższonych stężeń pyłu zawieszonego jest napływ mas powietrza znad Europy Wschodniej, które docierają nad wschodnią część Polski do województwa lubelskiego i podlaskiego oraz wschodnią część województwa warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego.
Pył zawieszony w masach powietrza napływających nad Polskę pochodzi najprawdopodobniej z unosu pyłu z obszarów suchych oraz pożarów, jakie mają miejsce na terenie wschodniej Europy.
Dla województwa podlaskiego GIOŚ wydał komunikat o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10 (średniodobowe stężenie powyżej 150 µg/m3). Prognozowane przekroczenie obejmuje powiat miasto Białystok i powiat białostocki.
Bielsk na razie chmura pyłu omija.
Komunikaty zostały wydane też dla województw lubelskiego: prognozowane przekroczenie obejmuje powiat miasto Lublin, powiat miasto Chełm, powiat miasto Zamość, powiat miasto Biała Podlaska, powiat radzyński i powiat janowski; warmińsko-mazurskiego: prognozowane przekroczenie obejmuje powiat ełcki i olecki; podlaskiego: prognozowane przekroczenie obejmuje powiat augustowski.
Według danych pomiarowych z godziny 10 w środę najwyższe stężenia jednogodzinne pyłu zawieszonego PM10 wystąpiły na stacjach monitoringu jakości powietrza - w województwie podlaskim: w Białymstoku na stacji przy ul. 42 Pułku Piechoty (214,3 µg/m3) oraz na stacji przy ul. Warszawskiej (159,5 µg/m3), w Augustowie (162,0 µg/m3), w Łomży (117,9 µg/m3) i w Grajewie (114,0 µg/m3); - w województwie lubelskim: w Chełmie (135,7 µg/m3), w Białej Podlaskiej (123,9 µg/m3) i w Zamościu (118,0 µg/m3); - w województwie warmińsko-mazurskim: w Ełku (140,0 µg/m3) i w Gołdapi (137,6 µg/m3); - w województwie mazowieckim: w Siedlcach (148,5 µg/m3) i w Gutach Dużych (128,7 µg/m3).
W Bielsku czujniki powietrza wskazują kilkanaście, a maksymalnie 18 µg/m3. Czujniki powietrza w Bielsku rozmieszczone są w kilku częściach miasta, świecą się na czerwono, gdy normy są przekroczone, obecnie mają kolor zielony.
Do mieszkańców Białegostoku i powiatu białostockiego Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert w postaci sms z informacją o złej jakości powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (SMOG).
- Zrezygnuj ze spacerów na świeżym powietrzu. Zrezygnuj z uprawiania sportu na zewnątrz. Ogranicz wietrzenie pomieszczeń - napisano.
Bieżące wyniki pomiarów jakości powietrza wraz z informacjami zdrowotnymi są dostępne na portalu "Jakość powietrza" oraz poprzez aplikację mobilną "Jakość powietrza w Polsce".
(PAP)
Autorka: Agnieszka Gorczyca
(azda)