Mieszkańcy Hryniewicz Dużych w gminie Bielsk Podlaski apelują o wycięcie topoli przy drodze do Bielska Podlaskiego. Jak tłumaczą, drzewa się często łamią przy silniejszym wietrze i spadają na drogę, tamują ruch i stwarzają zagrożenie dla przejeżdżających samochodów.
Droga z Bielska Podlaskiego do Hryniewicz Dużych jest drogą powiatową i odpowiada za nią Powiatowy Zarząd Dróg w Bielsku Podlaskim. Mieszkańcy Hryniewicz Dużych wielokrotnie zwracali się do PZD w sprawie ich wycięcia, jednak bez skutku.
Jak tłumaczy dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Bielsku Podlaskim Leszek Aleksiejuk, PZD już otrzymał decyzję administracyjna gminy Bielsk Podlaski zezwalającą na wycięcie części drzew przy pasie drogowym na trasie Bielsk Podlaski - Hryniewicze Duże.
- Przeprowadziliśmy też przetarg, zgodnie z którym wyłoniliśmy wykonawcę, który zetnie te drzewa. Ma on to zadanie wykonać do końca roku. W tej chwili nie możemy przeprowadzić wycinki, ponieważ obowiązuje zakaz w związku z okresem lęgowym ptaków. Prawdopodobnie wycinka rozpocznie się po 15 sierpnia, ale będzie dotyczyła tych drzew, na które zezwolenie wydała gmina - tłumaczy dyrektor Aleksiejuk.
Okres lęgowy ptaków to czas dobierania się w pary, składania jaj i wychowywania młodych. Dla poszczególnych gatunków czas ten jest inny. Przykładowo okres lęgowy u bielików trwa od stycznia do lipca, u wróbli – od lutego/marca do sierpnia, a u jerzyków od maja do sierpnia.
Tym niemniej żadne przepisy nie definiują kiedy okres lęgowy ptaków się kończy, a kiedy zaczyna. W rozporządzeniu Ministra Środowiska z 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt jest wskazany okres od 16 października do końca lutego, jednak jest to jedynie okres, kiedy pod pewnymi warunkami wolno usuwać bez zezwolenia gniazda ptaków z budek, obiektów budowlanych i terenów zieleni.
Pozostały przedział czasu (1 marca – 15 października) często jest interpretowany jako okres lęgowy ptaków. Nie jest to jednak interpretacja właściwa, gdyż okres lęgowy jest przedziałem czasu indywidualnym dla każdego gatunku ptaka i wynika z jego biologii.
(ms)