"Piszemo po swojomu" to hasło konkursu organizowanego przez Podlaski Instytut Naukowy we współpracy ze Związkiem Ukraińców Podlasia.
Niedawno odbyła się konferencja poświęcona tej inicjatywie.
Do kogo kierowany jest ten konkurs? Do wszystkich! A właściwie do tych, którzy znają podlaską gwarę i chciałyby coś w niej napisać.
Do konkursu można zgłaszać wszystkie formy literackie wiersze, prozę (opowiadania, nowele, powieści wspomnienia lub po prostu spisane myśli itd. ). W konkursie nie ma ograniczeń wiekowych, ani te wymogów co do objętości treści.
- Jeśli ktoś ma taką fantazję może na konkurs wysłać nawet komiks - mówi Andrzej Artemiuk ze Związku Ukraińców Podlasia.
- Wybór gatunku literackiego zostanie pozostawiony uczestnikom, aby pobudzić ich kreatywność w poszukiwaniu formy wyrazu literackiego. Konkurs dedykowany jest osobom w każdym wieku oraz zaawansowaniu literackim - mówi Ludmiła Łabowicz, sekretarz Podlaskiego Instytutu Naukowego.
Warunkiem jest jedynie użycie podlaskiej gwary.
- Forma zapisu tej gwary również jest dowolna. Może być zapisana w alfabecie łacińskim lub cyrylicą. Warte podkreślenia jest to, iż nie wymagamy, nawet nie oczekujemy, by autorzy używali literackiego języka ukraińskiego. Tylko właśnie lokalnej gwary, która posługują się w domu lub która posługiwali się ich rodzice lub dziadkowie - dodaje Grzegorz Kuprianowicz, dyrektor Podlaskiego Instytutu Naukowego. - Ideą konkursu jest promocja, utrwalanie i rozwijanie lokalnej podlaskiej gwary, która wywodzi się z języka ukraińskiego, ale odbiega od jego formy literackiej. Do udziału w nim zapraszamy zarówno osoby, które już zajmują sie twórczością literacka, jak i te, które w tej dziedzinie spróbują swoich sił po raz pierwszy.
Organizatorzy konkursu zapowiadają, iż prace zgłoszone do konkursu zostaną opublikowana. Zastrzegają sobie przy okazji prawo do naniesienia zmian redakcyjnych, choćby w celu ujednolicenia formy językowej zapisu.
Konkurs odbywa się jako jedno z trzech działań zadania publicznego „Promocja języka i kultury ukraińskiej Podlasia”, finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Nowe FIO na lata 2021-2030 - podkreśla dyrektor PIN.
Dodaje także, że konkurs jest jednym z działań, które PIN zamierza podjąć w ramach tego zadania. Wiosną planowane są m.in. warsztaty związana z zapisywaniem gwary.
Na koniec jeszcze kilka ważnych informacji odnośnie samego konkursu. By zachęcić do udziału w nim, warto podkreślić, ze przewidziane są nagrody, których ogólna wartość wynosi 10 tys. zł.
Na napisanie i zgłoszenie prac jest bardzo dużo czasu. Będą one przyjmowane przez cały rok od 1 stycznia 2022 do 31 grudnia 2022 roku.
- Tak długi okres wyznaczamy po to, by zgłaszający mieli czas na napisanie swoich prac. Mamy świadomość, że wymaga to czasu. Rozstrzygnięcie konkursu planujemy na wiosnę 2023 roku - mówi Ludmiła Łabowicz
Uczestnicy konkursu zostaną podzieleni na kategorie. Kategorii tych prawdopodobnie będzie kilka. Organizatorzy na razie jeszcze ich nie wyznaczają.
- Kategorie wyznaczymy już po zebraniu wszystkich prac, tak by dopasować je do zebranych materiałów i ich twórców - zaznaczają. - Podział na kategorie będzie uzależniony, od tego ile prac wpłynie, jakie to będą prace i kto będzie ich autorem. W tej chwili nie jesteśmy w stanie tego przewidzieć. Liczymy jednak, że prac będzie dużo i będą różnorodne.
Więcej informacji o konkursie znaleźć można na stronie internetowej Podlaskiego Instytutu Naukowego.
(opr. azda)
Zdjęcia z konferencji Naukowej Podlaskiego Instytutu Naukowego i Związku Ukraińców Podlasia w związku z konkursem "Piszemo po swojomu" (Bielsk.eu)