Wczoraj opublikowaliśmy drugi list otwarty rolników, spółdzielców w mleczarni Bielmlek, skierowany do syndyka masy upadłościowej Józefa Glińskiego. Dostaliśmy odpowiedź.
Spółdzielcy dostają już wezwania do zapłaty i w związku z tym w liście do syndyka zadali wiele pytań. Treść listu możesz przeczytać w artykule:
Drugi list otwarty do syndyka Józefa Glińskiego
Dostaliśmy również list od syndyka, który odpowiada rolnikom. Oto jego treść:
- Odpowiadając na Pana/i drugi list do syndyka SM „Bielmlek” ponownie uprzejmie wyjaśniam, że:
Wykonując obowiązki syndyka działam w granicach określonych przez prawo upadłościowe i te przepisy prawa spółdzielczego, które odnoszą się do upadłości spółdzielni;
Nie jest moją rolą i nie mam takich uprawnień, aby badać ważność uchwał podejmowanych przez statutowe organy spółdzielni, ani uchwał Zgromadzenia Przedstawicieli, ani też uchwał Rady;
Zgodnie z art. 42 prawa spółdzielczego uchwały walnego zgromadzenia obowiązują wszystkich członków spółdzielni oraz wszystkie jej organy. Uchwała sprzeczna z postanowieniami statutu bądź dobrymi obyczajami lub godząca w interesy spółdzielni albo mająca na celu pokrzywdzenie jej członka może być zaskarżona do sądu przez każdego członka spółdzielni lub zarząd (wytaczając powództwo o uchylenie uchwały lub stwierdzenie jej nieważności). Jak sam Pan/i pisze uchwały o podwyższeniu udziałów zostały podjęte w 2010r.;
Zgodnie z art. 24 prawa spółdzielczego wykluczenia albo wykreślenia może dokonać, stosownie do postanowień statutu, rada nadzorcza albo walne zgromadzenie spółdzielni. Organ, do którego kompetencji należy podejmowanie uchwał w sprawie wykluczenia albo wykreślenia, ma obowiązek wysłuchać wyjaśnień zainteresowanego członka spółdzielni (§ 4). Organ, który podjął uchwałę w sprawie wykreślenia albo wykluczenia, ma obowiązek zawiadomić członka na piśmie wraz z uzasadnieniem o wykreśleniu albo wykluczeniu ze spółdzielni w terminie dwóch tygodni od dnia podjęcia uchwały. Uzasadnienie powinno w szczególności przedstawiać motywy, którymi kierował się organ spółdzielni uznając, że zachowanie członka wyczerpuje przesłanki wykluczenia albo wykreślenia określone w statucie.
Art. 24 § 10 prawa spółdzielczego stanowi, że wykluczenie albo wykreślenie staje się skuteczne z chwilą: 1) bezskutecznego upływu terminu do zaskarżenia do sądu uchwały rady nadzorczej, chyba że członek przed upływem tego terminu wniósł odwołanie od uchwały rady do walnego zgromadzenia; 2) bezskutecznego upływu terminu do wniesienia do walnego zgromadzenia odwołania od uchwały rady nadzorczej, jeżeli termin ten jest dłuższy od terminu do zaskarżenia do sądu uchwały rady; 3) bezskutecznego upływu terminu do zaskarżenia do sądu uchwały walnego zgromadzenia; 4)prawomocnego oddalenia przez sąd powództwa o uchylenie uchwały rady nadzorczej albo walnego zgromadzenia. Ale również w tym wypadku sprawa ważności uchwały o hurtowym wykreśleniu członków dokonana z obrazą w/w przepisów prawa należy do postępowania wewnątrzspółdzielczego w którym syndyk nie bierze udziału.
Syndyk nie dokonuje analizy podstaw ogłoszenia upadłości. Analizy tej dokonuje sąd w postępowaniu o ogłoszenie upadłości. Syndyk nie jest uczestnikiem tego postępowania. Uczestnikami są wierzyciele i dłużnik - Spółdzielnia, reprezentowana przez Zarząd.
Wysokość nieuiszczonych części udziałów poszczególnych członków Spółdzielni jest określona na podstawie dokumentacji prowadzonej przez upadłą Spółdzielnię.
Wezwania wysyłane do członków Spółdzielni są pierwszymi wezwaniami do dobrowolnego spełnienia świadczenia. W przypadku nie dokonania wpłaty zostaną wysłane kolejne ostateczne wezwania do zapłaty poprzedzające wytaczanie spraw o zapłatę.
Jeżeli osoby wezwane do zapłaty kwestionują swoje zobowiązanie , to mogą wystąpić do właściwego sądu z powództwem o ustalenie, że nie są osobami zobowiązanymi do wyrównania udziałów. Wbrew sugestii zawartej w Pana/i piśmie syndyk takiej możliwości nie ma, gdyż przysługuje mu powództwo o zapłatę.
Kończąc informuję, że po otrzymaniu informacji o zamiarze zarządu Spółdzielni zaskarżenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości, czasowo wstrzymałem wysyłanie kolejnych wezwań do wyrównania udziałów, przynajmniej do czasu zapoznania się z tym zaskarżeniem, ewentualnie do czasu upływu terminu do zaskarżenia."
List podpisany jest przez Józefa Glińskiego - syndyka.
Do sprawy wrócimy.
(mb)