W listopadzie minął rok od emisji pierwszego odcinka serialu „Rolnicy. Podlasie". W tym czasie widzowie mogli śledzić dwa sezony tej produkcji - pierwszy miał 11 epizodów, natomiast drugi - emitowany od 19 kwietnia do 7 czerwca oraz od 16 sierpnia do 27 grudnia - 28 odcinków. Jak się okazało, zainteresowanie serialem znacząco wzrosło właśnie późnym latem 2020 roku. Od tego momentu średnia widownia jednego odcinka wynosiła 855 tys. osób w samej tylko Fokus TV, nie licząc widzów w internecie (platforma Ipla.tv). Będzie trzeci sezon serialu!
Szczegółowe wyniki oglądalności opracował i opublikował portal wirtualnemedia.pl, opierając się na badaniach przeprowadzonych przez pracownię Nielsen Audience Measurement. Według tych danych, Fokus TV każdej niedzieli o godz. 20:00, gdy nadawano premierowe odcinki serialu, uzyskiwał 5,60 proc. udziału w rynku telewizyjnym wśród ogółu widzów oraz 5,96 proc. w tzw. grupie komercyjnej, czyli wśród osób w wieku od 16 do 49 lat.
„Oglądalność produkcji rosła niemal z tygodnia na tydzień. Pierwszy odcinek miał 292 tys. widzów, a ostatni - aż 1,36 mln. Jednocześnie jest to najwyższa widownia pojedynczej audycji nadanej w Fokus TV" - czytamy w analizie portalu.
Produkcja nadawana w Fokus TV pomogła młodej stacji telewizyjnej (nadającej od kwietnia 2014 roku) w utrzymaniu pozycji lidera rynku kanałów dokumentalnych w Polsce.
Najbardziej rozpoznawalni bohaterowie „Rolników Podlasie" mieszkają w powiecie bielskim, we wsi Plutycze. To właśnie tam swoje gospodarstwo prowadzą ojciec i syn - Gienek i Andrzej Onopiukowie. Z tego powodu miejscowość zaczęła być odwiedzana przez tysiące fanów z całej Polski, a nawet osób zza granicy, chcących zobaczyć m.in. słynne niebieskie krowy (rasy łotewskiej).
Inną z rodzin są państwo Korszakowie z położonej nieco bliżej Bielska wsi Haćki. Tam również hodują zwierzęta (głównie krowy) oraz uprawiają ziemię ojciec i syn - Olek i Michał.
W pierwszym sezonie serialu akcja rozgrywała się również w Strabli. We wsi położonej w gminie Wyszki mieszkają Wiola i Marcin Kuczyńscy wraz z czwórką swoich dzieci. Małżonkowie stawiają na hodowlę cieląt, choć są tu również krowy mleczne oraz kury.
Drugą najpopularniejszą bohaterką serialu po mieszkańcach Plutycz jest Emilia Korolczuk ze wsi Laszki (gmina Zabłudów), położonej przy trasie z Białegostoku do Bielska Podlaskiego. Na tamtejszym ranczu młoda rolniczka hoduje wiele gatunków zwierząt oraz zajmuje się produkcją serów. Jej zaangażowanie w rozwój gospodarstwa szczególnie poruszyło widzów.
Wszystko wskazuje na to, że serial „Rolnicy. Podlasie" doczeka się trzeciego sezonu. Fani produkcji czekają na kontynuację wielu niedokończonych wątków, szczególnie w przypadku tych rodzin, które dołączyły do obsady najpóźniej. Informacje na temat rozpoczęcia zdjęć i emisji pierwszego odcinka serialu stacja przekaże na swojej oficjalnej stronie internetowej oraz za pomocą mediów społecznościowych.
(kp)