Zostań Żołnierzem RP - pod takim hasłem działał dzisiaj rozstawiony na Placu Jana Pawła II punkt promocyjno-informacyjny Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bielsku Podlaskim.
Od godz. 9.00 oficer WKU oraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej cierpliwie tłumaczyli zainteresowanym zasady naboru do służby w wojskach obrony terytorialnej oraz zasady pełnienia zawodowej służby wojskowej. Można było spotkać ich przy namiocie, ale również na rynku i ulicach miasta.
W punkcie informacyjnym pod ratuszem można również było zapoznać się z ofertą szkół wojskowych oraz możliwością zdobycia w wojsku dodatkowych uprawnień, np. pilarza, kierowcy czy skoczka spadochronowego. W cywilu też można takie umiejętności nabyć, ale trzeba za to zapłacić, nieraz słono. Tutaj jest szansa na darmową edukację, która jednak też trzeba później odpracować, służąc bądź będąc do dyspozycji Wojska Polskiego.
Osoby bez przeszkolenia wojskowego mają możliwość przejścia służby przygotowawczej, która rozpoczyna się 14 i 28 września. Na czas szkolenia w jednostce wojskowej otrzymają bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie oraz opiekę medyczną. Mogą liczyć na miesięczne uposażenie w wysokości 1233 złotych oraz odprawę na zakończenie szkolenia podstawowego w wysokości 2540 złotych. Mogą też podczas szkolenia uzyskać skierowanie na badania pod kątem zawodowej służby wojskowej oraz otrzymać propozycję wolnych stanowisk w wojsku. Zawodowy wojskowy w stopniu szeregowego ma możliwość za swoją służbę otrzymać miesięcznie nawet ponad 4 tys. zł na rękę.
Kto na stałe nie chce się związać z wojskiem, ma możliwość dołączyć do Terytorialnej Służby Wojskowej. Pierwsze 16-dniowe szkolenia rozpoczynaj się 28 sierpnia (dla tych którzy nie złożyli przysięgi wojskowej i nie odbyli przeszkolenia) oraz 5 września (8-dniowe dla żołnierzy rezerwy po złożonej przysiędze). W wojskach WOT mogą służyć kobiety i mężczyźni do 55 roku życia, a w wypadku podoficerów i oficerów nawet do 63 lat. Po szkoleniu ochotnicy pełnić będą Terytorialną Służbę Wojskową w formie szkoleń przeprowadzanych w weekendy - 2 dni w miesiącu, za co również przysługiwać im będzie wynagrodzenie w wysokości 645,27 złotych na rękę.
Najpierw jednak należy złożyć odpowiedni wniosek do Wojskowego Komendanta Uzupełnień, która mieści się w Bielsku Podlaskim przy ul. Dubiażyńskiej 2. Można też z WKU skontaktować się telefonicznie: dzwoniąc pod numer 261 398 073 lub 261 398 072, wysłać SMS na nr 695652928 (oddzwonią) lub napisać e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
(ms)
WKU i terytorialsi na placu pod ratuszem: