Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał wczoraj komunikat o nadchodzących kolejnych wietrznych dniach. Prędkość wiatru w niektórych miejscach w Polsce może osiągnąć nawet do 180 km/h.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że w niedzielę nad obszarem Niemiec powstanie wtórny ośrodek niżowy (tzw. nurkujący niż), który szybko przemieści się nad Polskę. „Sytuacja ta będzie przyczyną gwałtownych porywów wiatru w całym kraju. Od Dolnego Śląska po Podkarpacie porywy wiatru sięgać będą 110 km/h, a w wyższych partiach gór prędkość może wzrosnąć do 180 km/h" - podkreślono w komunikacie.
„W niedzielę spodziewane jest wydanie ostrzeżeń, nawet najwyższego, trzeciego stopnia. Ze względu na bardzo dynamicznie zmieniającą się sytuację prosimy o monitorowanie prognoz i ostrzeżeń IMGW na stronach serwisu meteorologicznego oraz na Twitterze i Facebooku" - zaznaczono.
W sobotę rano Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla 13 województw. Obowiązywało też ono dla północnych i środkowych powiatów województwa podlaskiego.
Dziś po północy strażacy byli wzywani do usuwania połamanych drzew tarasujących przejazd drogą w Dobromilu i Brańsku.
(PAP), Autor: Bartłomiej Figaj
opr. (pb)