Propagują i wzmacniają lokalną tożsamość kulturową. Stowarzyszenie Podlaskie Kukułki odwiedziło kolejne miejsca ze swoimi warsztatami taneczno-muzycznymi: Muzeum w Bielsku Podlaskim oraz Gminny Ośrodek Kultury w Orli.
- Region bielski i w ogóle całe Podlasie to teren bardzo barwny kulturowo. Chcemy zachować od zapomnienia elementy bielskich strojów i tańców podlaskich, czy polskich tańców narodowych. Pielęgnowanie i przekazywanie tej tradycji jest naszą misją, która - mam nadzieję - realizujemy wzorowo. Poprzez warsztaty namacalnie przekazujemy pasję do tańca, wartości kulturowe i tradycję naszego regionu. Każdy może przyjść i spróbować swoich sił, a przede wszystkim poczuć, że to co pięknie prezentuje się na scenie – wymaga olbrzymiej pracy i determinacji – mówi Wiesław Skorbiłowicz, członek Stowarzyszenia.
Muzeum w Bielsku Podlaskim i Muzeum Podlaskie w Białymstoku jest partnerem merytorycznym projektu „Folklor ziemi podlaskiej w tańcu, muzyce i śpiewie” realizowanego przez Stowarzyszenie Podlaskie Kukułki.
Warsztaty w bielskim Ratuszu rozpoczął wykład na temat materiałów z okolic ziemi bielskiej. Kierownik muzeum Alina Dębowska opowiedziała i pokazała uczestnikom różnego rodzaju tkaniny, kapy, materiały, z których szyto stroje oraz ozdabiano domy. Każdy miał możliwość przyjrzeć się zasobom muzealnym, dotknąć ich, poznać fakturę. - Unikatowość eksponatów utwierdziła naszą wiedzę o wyjątkowości Podlasia. Niestety, wiele okazów nie zachowało się do dnia dzisiejszego. Często nowi właściciele domów palą, wyrzucają lub niszczą przedmioty mające olbrzymią wartość regionalną. W ten sposób ginie nasza tradycja, tożsamość, korzenie. Stąd moja gorąca prośba – jeśli planujecie usunąć z domu stare makatki, ręczniki, narzuty czy materiały mające wartość rodzinną, a nie są wam już potrzebne lub też chcecie się podzielić swoimi zasobami, zachowując je dla przyszłych pokoleń – przynieście je do Muzeum - apeluje pani Alina.
Natomiast w Orli rozruszano uczestników przy dźwiękach dwóch akordeonów, trąbki i skrzypiec. Dosyć pokaźną grupę stanowili seniorzy. Wszyscy bawili się wyśmienicie. Było swojsko, na zakończenie również przepysznie (solidna ilość ciasta, kiełbasy i ziemniaków prosto z ogniska).
Warsztaty są jednym z wielu wydarzeń projektu „Folklor ziemi podlaskiej w tańcu, muzyce i śpiewie” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu ETNOPOLSKA2019. Finałem projektu będzie Koncert Galowy, który zaplanowano na 26 października (sobota) w Zespole Szkół Nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim.
wrotapodlasia.pl
opr. (pb)
Zdjęcia - wrotapodlasia.pl/materiały organizatora: